ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 12:59

Harput'un 40 yıllık teleferik hayali bitiyor


Elazığ Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan teleferik projesini 40 yıldan bu yana beklediklerini kaydeden Harput Muhtarı Feyzi Kahraman, Harput’un canlanması ve yeniden eski günlerine dönmesi için prestij projelere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Harput'un birçok uygarlıkların gelişme mekânı olmakla birlikte kültür, eğitim ve sanatın da merkezi olduğunu hatırlatan Kahraman, "1800’lü yılların sonuna doğru yeni yerleşim yeri olan bugünkü Elazığ’a göç edilmesiyle birlikte yalnızlığa ve kaderine terk edilen Harput’un eski cazibesine kavuşması için bugüne dek birçok projenin hayata geçirilmesiyle birlikte bunların hiç biri Harput’a bir canlılık getirilememiştir. Belediyemizin mülkiyetlerini alarak restore ettikleri tarihi konaklar tamamlanmasının ardından fonksiyonel olarak hizmet vermediği için yeniden yıpranma sürecine girmiştir. Belediyemizin sivil mimariyi yaşatma adına gerçekleştirdiği bu projelerin akamete uğramaması için bu konakların mutlaka hizmete açılması gerekmektedir." dedi.

Harput’un turizm potansiyelinden en üst seviyede faydalanması için teleferik projesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Kahraman, "Teleferik projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte Harput’un kaderinin değişeceğine inandığını söyledi. Bu projeye şehrin tüm STK ve halkının destek verdiğini belirten Kahraman inanıyoruz ki 2014 yılında bu hayalimiz gerçekleşir, bu projeyi hayata geçirecek olan Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’na teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

BEDESTEN ŞART

Harput’un canlanması için bedesten projesinin de mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Kahraman, turist kafilesi ve il dışından gelen misafirlerin alışveriş yapacağı, kültürel ürünler ve mahalli damak tatlarının satışının yapılacağı işyerlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Harput ile ilgili Elazığ Sivil Toplum Platformu'nun açıkladığı raporun çok doğru tespitler içerdiğini belirten Kahraman, raporda ortaya konan eksikliklerin giderilmesi amacıyla başta valilik olmak üzere, belediye, üniversite, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Harput mimarisi ve kültürü konusunda yetkin insanlardan oluşan bir komisyonun çalışmalarına başlamasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER