ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 14:51

Harikalar Diyarı karşısına şehir kuruyor

Harikalar Diyarı karşısına şehir kuruyor


Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Barbaros Mahallesi'nde Türkiye'nin ilk kentsel dönüşümünü uygulayan Kocasinan Belediyesi'nin Anadolu Harikalar Diyarı'nın karşısına 54 milyon liraya 712 konutluk modern bir şehir kuracağını söyledi.

1994 yılında Barbaros'ta Türkiye'deki kentsel dönüşümün ilk örneğini uyguladıklarını hatırlatan Başkan Bekir Yıldız, "Hükümetimiz Türkiye'de kentsel dönüşüm için önemli kararlar alıp büyük adımlar atıyor. Bizim uyguladığımız dönüşümle teneke evlerden oluşan Barbaros, altyapısı, yolları, okulu, parkı ve sosyal tesisleriyle bugün örnek ve modern bir mahalle oldu. Dönüşümü, gelişimi, yeniliği hız kesmeden devam ettiriyoruz. Son olarak Anadolu Harikalar Diyarı'nın karşısında Ahi Evran Mahallesi'ndeki gecekondularda modern bir kente yakışır dönüşüm yapmak için ihale aşamasına geldik. İnşallah, 25 Haziran Salı günü muhammen bedeli 53,9 milyon lira olan konut yapım ihalesini gerçekleştireceğiz." dedi.

Başkan Bekir Yıldız, Ahi Evran Mahallesi'nde, Anadolu Harikalar Diyarı'nın tam karşısında 250 gecekondunun sahipleriyle görüştüklerini aktararak, "Burada imarlı, planlı modern yeni bir şehir kuracak, vatandaşlarımızı da yeni yapılan binalara taşıyacağız. Biz plan ve programımızı yaptık. Hak sahibi vatandaşlarımızı mağdur etmeden yeni evlerine kavuşturacağız." şeklinde konuştu.

Anadolu Harikalar Diyarı karşısındaki Ahi Evran'ın tepelerine harika bir şehir kuracaklarını müjdeleyen Başkan Bekir Yıldız, "Harikaların karşısına şehir dışından gelen misafirlerimize de hoş geldin diyebilecek nitelikte, Kayseri'nin modernliğini temsil edecek 712 konutluk bir şehir kuracağız. 1+1, 77 metrekarelik 160 daire için 4 blok, 2+1, 100 metrekarelik 120 daire için 3 blok, 3+1, 136 metrekarelik 432 daire için 12 blok yapımı için yaklaşık 54 milyon liralık arsa karşılığı konut yapım ihalesi yapacağız. Bu yeni daireleri buradaki gecekonduda oturan hak sahiplerine borçlanma ve arsalarına karşılık vereceğiz" şeklinde bilgiler aktardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER