ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 12:55

Haraç çetesine 8 ilde eş zamanlı operasyon


Adana merkezli bir suç örgütü, 8 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla çökertildi. Polis, 20 şüpheliyi gözaltına alırken, çetede, uzun namlulu Kalefnikof marka silah da ele geçirildi. Çete elebaşı "Kör Ethem" lakaplı Ethem Adar'ın haraç topladığı 500 bin liraya yakın parayla Kıbrıs'ta kumar oynadığı, ayrıca kadınları zorla fuhuşa sürüklediği ileri sürülüyor.

Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir suç örgütüne yönelik bir yıl süren çalışmasını sonuçlandırdı. Polis, Adana'da Özel Harekat'ın da katıldığı 250 polisle, çeteye hava destekli operasyon düzenledi. Çetenin 2011 yılından bu yana yaşanan 18 olaya karıştığı ortaya çıktı. Operasyon eş zamanlı olarak İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Niğde ve Şanlıurfa'da da gerçekleştirildi.

Çeteye üye oldukları iddiasıyla aralarında çete elebaşı Etem Adar'ın da olduğu 20 kişi gözaltına alındı. Çete üyelerinin ev, işyeri, araçları ile üzerlerindeki aramalarda, Kaleşnikof marka ruhsatsız uzun namlulu silah, 3 adet ruhsatsız tabanca, 2 adet kaleşnikofa ait şarjör, 89 adet uzun namlulu tüfeğe ait fişek, tabancalara ait fişekler, 50 cm uzunluğunda kesici alet, metal kelepçe, 4 kilogram esrar, 2 gram eroin, 215 adet uyuşturucu hap ele geçirildi.

Emniyet Müdürlüğü'nde 3 günden bu yana ifadesi alınan 20 kişi, "Organize suç örgütü kurma, yönetme, üye olma, örgüt adına hizmet yüklenmek, silahlı çatışma neticesinde vatandaşlar üzerinde korku ve panik yaratma, yağmaya teşebbüs, yağma, darp, tehdit, kesici aletle yaralama, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, ruhsatsız uzun namlulu tüfek, tabanca ve fişek bulundurmak, uyuşturucu ticareti" suçlamasıyla adli mercilere sevkedildi.

Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Devlet otoritesi dışında yasadışı her türlü oluşum ve yapılanmalara, halkımız üzerinde lokal nüfuz alanları oluşturmak isteyen gruplara karşı kararlı mücadelemiz aralıksız olarak sürdürülecektir. Her türlü suç ve suçlu ile mücadelede vatandaşlarımızın desteği önemlidir. Halk desteğinden yoksun kazanılacak bir başarının gerçek ve sürekliliği sağlanmış bir başarı olamayacağının farkında olan teşkilatımız, bu anlamda vatandaşlarımızdan gelen her türlü ihbarı titizlikle incelemekte ve değerlendirmektedir." denildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER