ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 21:58

Haniye, Filistin Askeri Okulu'nu ziyaret etti


Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, Gazze'de ilkokul ve lise öğrencileri için askeri okul açılmasını istediğini belirtti.

Gazze'deki lise öğrencilerine yönelik askeri eğitim kampının yoğunlaştırılmış yarıyıl tatili programının bitişi dolayısıyla düzenlenen kutlamalarda konuşan Heniye, Gazze'de ilkokul ve lise öğrencileri için askeri okul açılmasını istediğini ifade etti.

Heniye, ''Filistin Askeri Okulu'' adını verdiği ilkokul ve lise öğrencilerine yönelik okul inşa edilmesini istediğini belirterek Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'na bu konuda stratejik program belirlemesi, yeni eğitim yılında öğrenci alımına başlanması için çağrıda bulundu.

Kamp eğitim programlarının zaferle sona ereceğini söyleyen Heniye, ''Program zaferle ve özgürlükle sona erecek. Mescid-i Aksa'da namaz kılınmadan da bitmeyecek'' dedi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'nın liseli öğrenciler için düzenlediği askeri eğitim programında gençler, askeri yürüyüş, silah kullanma, tırmanma, sürünme, atlayış ve dövüş sanatlarını öğreniyor.

Eğitim-öğretim yılıyla birlikte başlayan kamp programı lise öğrencilerinin bedenlerini güçlendirmek, kendini savunmak için verilen bazı pratik derslerin yanında vatanına ve milletine bağlılık ruhunu kazandırmak için teorik eğitimleri de kapsıyor.

Eylülde ders yılının başlamasıyla hafif antrenmanlarına sürdürülen kamp, yarıyılda okulların tatile girmesiyle yoğunluk kazanıyor. Öğrenciler bugün, yoğun kamp süreci programlarının bitişi dolayısıyla askeri geçiş töreni ve gösterilerle kutlama düzenledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER