ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 17:19

"Hanımların projelerden haberi yok"

"Hanımların projelerden haberi yok"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan kadınlara yönelik onlarca proje üretmelerine rağmen hanımların bundan haberinin olmadığını söyledi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’un eşi Hülya Aksoy’un proje koordinatörlüğü yaptığı “Kadın sağlığı” konulu eğitime katılan ve kadınlara hitap eden Bakan Yardımcısı Asan, kadın ve sağlığın çok önemli olduğunu özellikle anne ölümlerinin büyük oranda önlendiğini söyledi.

Kendi okuduğu dönemde lisede sadece 3 kız olarak eğitim gördüklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Asan, “Geçmiş yıllarda aileler oğlu varsa okutmak kızı varsa ‘nasıl olsa evlenecek okumasına gerek yok’ derlerdi. Bunun yanlış olduğu daha sonra ortaya çıktı. Eğitim almak demek sadece iyi bir işte çalışmak, istihdama katkı sağlamak demek değil, dünya ya farklı şekilde bakmak, farklı şekilde algılamak demektir. Yani eğitim kişiyi güçlendirecekse bunu hem erkek hemde kadın da almalı ve ayakları yere sağlam basmalı. Bu yeni zorunlu eğitim sayesinde okuryazarlık artacağı gibi hem erkek hemde kızlarımız eşit eğitim alacak.” diye konuştu.

Bakanlık olarak kadınlara yönelik onlarca proje geliştirdiklerini ancak kadınların bunlardan haberinin olmadığını kaydeden Doç. Dr. Aşkın Asan, kadınların var olduğu günden beri çalıştığını ancak bunun için bir maaş almadığını sözlerine ekledi. Kadınların kendi ayakları üzerinde durması ve yaptığı çalışmanın bir karşılığının olması için proje geliştirdiklerini belirten Asan, “Devrim niteliğinde bakanlığımız projeler üretti bunlardan bir tanesi olan ‘adım adım Anadolu” etkinliği kapsamında Anadolu’yu karış karış gezip kadının istihdama katılımının önemini anlatıyoruz. Kadınlar evlerinde belki erkeklerden fazla çalışıyor am kimse çıkıpta ‘al sen çok çalıştın bu maaşı hak ettin demiyor’ para kazanmak için ilk şart her kadının bir el emeği işi öğrenmesi yada beceriye sahip olması gerekiyor. Bu becerileri de okullar, kurslar, İŞKUR ve KOSGEB projeleri vasıtasıyla elde ediliyor.” dedi. Konuşmaların ardından kadınlara yönelik uzmanlar tarafından “Kendi Kendine Meme Muayenesi” eğitimi verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER