ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 11:10

Hanımlara ‘Aile’de muhabbet’ semineri


Antalya İl Müftülüğü, tarafından ‘Ailede Muhabbet Kurmanın Yolları’ konulu bir konferans düzenlendi.

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansı Antalya Müftülüğü Aile İrşat Bürosu, Antalya Hanımlar Derneği organize etti. Konferansa konuşmacı olarak İletişimci-Yazar Sema Maraşlı, sivil toplum kuruluşları ve üyeleri ile Antalyalı bayanlar katıldı. Konferans salonunun dolu olduğu program Derya Kazancı'nın Kur’an tilaveti ile başladı. Ayrıca Kazancı’nın ekibi ilahi ve kaside dinletisi ile programa devam etti.

Açılış konuşmasını yapan Antalya İl Müftüsü Ahmet Çelik, ailenin önemini anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. Çelik, ailede muhabbetin önemine de dikkat çekti.

İletişimci-Yazar Sema Maraşlı, günümüzdeki aile problemlerine değinerek örnekler ışığında ailede muhabbet kurmanın yollarını anlattı. Kadının süslenme hususuna da asrı saadetten örnekler vere Maraşlı, “Bir kadın süslü ise onu daha dünyaya ait görürüz. Oysa Peygamberimizin eşlerine ve sahabe hanımlarına baktığımız zaman bunun hiç de öyle olmadığını görüyoruz. Bizim nesil ve önceki nesil tesettüre dikkat edelim derken süs konusunu çok ötelemişiz.” dedi.

Günümüzde bayanların dışarıda süslü olduklarını söyleyen Maraşlı, evde kendilerine dikkat etmediklerini, sadece evdeki eşyaları gösterişe önem verdiklerini aktardı. Maraşlı, “Öncelikle Peygamber Efendimiz hanımları süslenmeye teşvik etmiş. Kitabın bütünlüğüne bakınca iki sebep öne çıkıyor. Peygamberimiz hem kadınların fıtratlarının bozulmaması ve erkekleşmemeleri için süslenmelerini istemiş hem de kocalarına güzel görünmeleri için. Bu yüzden kadın evli olmasa bile ev içinde süsüne giyimine dikkat etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Konferans sonrasında Zeytinköy Kur’an Kursu öğreticisi Ülkü Akmeşe yönetimindeki koro, okudukları Salavat-ı Şerifelerle ve Peygamber aşkını anlatan ilahilerle salondakileri coşturdu. Programın bitiminde ise Sema Maraşlı, kitaplarını kadınlar için imzaladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER