ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Aralık 2013 Perşembe 15:33

Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük tahliye edildi

Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük tahliye edildi

Eski Emniyet Müdür Hanifi Avcı ve yazar Yalçın Küçük, Odatv davasından tahliye edildi.


Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın’ın da sanık olarak yargılandığı 13 sanıklı Odatv Davası'na devam edildi. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Doğan Yurdakul’un da aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar da hazır bulundu.

Bugünkü duruşmada eski Emniyet Müdürü Emin Arslan, kendisi gibi dönemin en tanınmış meslektaşı Hanefi Avcı’nın avukatı olarak ilk kez duruşmaya katıldı.

AVCI: YARGILANMA SEBEBİM KİTAP

Duruşmada söz alan sanık Hanefi Avcı, bu davada yargılanmasının tek sebebinin yazdığı kitap olduğunu iddia ederek, bu davanın sahte delillerle yürütüldüğünü öne sürdü.

Bu ülkede kimseye kitap yazdığı için örgüt mensubu suçlamasının yapılmadığını belirten Avcı, örgüt mensupları ve liderlerinin dahi kitap yazdığını ancak buna suçlama getirilmediğini belirterek, "Peki kitapta yazdıklarım doğru mu? Başta tepki gösterenler bugün kitaba bir daha baksınlar. Bugün yazılanların doğrulandığı görülüyor. Wikileaks ve Stratfor belgeleriyle, 7 Şubat darbesi denilen durumun ardından konuşulanlarla yazdıklarım doğrulandı. Artık biri çıkıp Emniyeti cemaate teslim ettik, öbürü kaç valisi var diyor'' ifadesini kullandı.

Devrimci Karargah davası için hakkında tahkikat yapılmaya başlandığı gün kendisi, Sabri Uzun ve Emin Arslan ile Nedim Şener’in telefon tapelerinin deşifre edildiğini öne süren Avcı, bunun önceden kurgulandığını, "Odatv operasyonu" olmadan kitapla ilgili televizyon konuşmalarının izlendiğini ve deşifre edildiğini iddia etti.

"ERGENEKONCU MU OLDUM"

"Ben 28 Şubat’a ve Susurluğa karşı çıktım. Gidip tek ifade veren insanım. Bu yüzden suçlandım" diyen Avcı, ''Sabah kalkıp Ergenekoncu mu oldum?" diye sordu.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER