ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 15:58

Hamido cinayetinin öyküsünü yazdı


Haftalık Haber Dergisi Aksiyon, Gezi Parkı olaylarıyla gündeme gelen Alevi tahrikini, Hamido cinayeti üzerinden inceledi. Bombalı paketin krokisini yayınlayan dergi, 1978'de bombalı paketle öldürülen Malatya Belediye Başkanı Hamid Fendoğlu'nun (Hamido) dosyasını yeniden açtı.

         İdris Gürsoy'un kaleme aldığı habere göre; 1978'in Nisan ayında, Malatya'dan Hamid Fendoğlu'na, Kahramanmaraş'tan CHP İlçe Başkanı Memiş Özdal'a, Adıyaman'dan Emniyet Şube Müdür Yardımcısı Abdülkadir Aksu'ya olmak üzere Ankara'dan 3 bombalı paket gönderildi. Bombalı paketlerin hepsi aynı özellik ve görünüme sahipti. Bombalar ahşap kutudaydı ve anahtar mekanizmaları vardı. Anahtar hafif açılsa bomba patlayacak şekilde düzenek hazırlanmıştı. Paketi açmaya çalışan Fendoğlu, bombalı paket marifetiyle 17 Nisan 1978 tarihinde 2 gelini ve torunu ile birlikte öldürüldü, Malatya karıştı. Hamido lakaplı Fendoğlu, Türkiye'de bombalı paketle düzenlenen suikaste kurban giden ilk kişi oldu. Adıyaman'a gönderilen paket, Abdülkadir Aksu şehirde olmadığı için iade edildi. Özdal da şüphelenerek paketi geri gönderdi. Eğer bu bombalar da patlasaydı ülkede daha büyük olaylar çıkacaktı.

12 Eylül darbesini yargılayan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Hamid Fendoğlu cinayetini de gündemine geldi. Dava dosyasında, Hamido cinayetinin, darbe ortamına zemin hazırlamak isteyen gizli güçler tarafından işlendiği ifade ediliyor.

1990'da Prof. Dr. Bahriye Üçok'un da bombalı paketle öldürüldüğünü hatırlatan Aksiyon, 1978'deki bombalı paketlerle Alevi-Sünni gerginliğinin hedeflendiğini vurguladı. Dergiye açıklamalarda bulunan 1980 öncesi Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Kemal Deniz, Hamido'nun öldürülmesinden sonra bazı provokatörlerin 'Hamido'yu öldürdüler, vurun öldürün' diye halkı kışkırttığını, 3 gencin demir yolunda ölü bulunduğunu, içme suyuna zehir atıldığı yönündeki söylentilerle halkın galeyana getirildiğini ifade etti.

        Hamido'nun öldürülmesinden sonra yerine vekaleten belediye başkanı seçilen Naci Şavata ise İdris Gürsoy'a şu açıklamayı yaptı: "Daha erken ve takviye tedbirler alınabilirdi. Alınmadı. Okullar tatil edilmedi. Halkı kışkırttılar; o senin dükkan, bu benim dükkan yakıldı, yıkıldı. Her şey planlanmış, Alevi-Sünni çatışması çıkarılacak... Akşam oldu suikast, ertesi gün sabah gazeteciler geldi. İlk soru şu: 'Sizce Hamido'yu kim ve kimler öldürdü?' Cevap olarak 'Ne sağ, ne sol örgütler Hamido'yu öldürmüştür. Ecevit'in söylediği kontrgerille örgütü öldürmüştür' dedim. Hemen çekimi kestiler, spotlar söndü. 'Yakınlarının yanına gideceğiz' dediler ve ayrıldılar. Bu darbeye hazırlık olsun diye yapılan bir suikasttı. İhtilali yapanlar yaptı. Faili bulmak isteyen yoktu. Birilerin kıyılmak istendi. Bir ara Ülkücülerin üstüne attılar."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER