ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 17:23

'Hami-Yet Projesi' koruma altına alıyor


Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı tarafından eşini kaybetmiş anneler ve onların çocuklarının her türlü sorun ve sıkıntılarının giderilmesi, destek verilmesi için başlatılan Hami - Yet Projesi Yozgat’ta hayata geçirildi. Proje daha önce Vali Yazıcı'nın Bayrampaşa Kaymakamlığı döneminde uygulamış ve Türkiye’de örnek proje olarak gösterilmişti.

Yozgat’ta proje kapsamında üç aydır süren sosyal incelemeler neticesinde 161 anne ve 257 çocuğun Hami-yet Projesi kapsamına girdiği tespit edildi. Valilik bünyesinde atanan Hami-Yet Koordinatörü ve 2 bayan sosyologun çalışmalarını tamamlaması üzerine Şahin Tepesi Sosyal Tesisleri'nde tanışma yemeği düzenlendi. Yemeğe Vali Abdulkadir Yazıcı, il merkezinde ikamet eden 265 anne ve çocukları katıldı.
Vali Yazıcı, yaptığı konuşmada ilde yaşayan eşini kaybetmiş anneler ve onların çocuklarının bundan böyle her saat ulaşabilecekleri, dünyevi tüm problemlerini danışıp çare arayabilecekleri bir merci ve makamın Yozgat Valiliği Hami-yet Bürosu olduğunu belirterek bugün buna başlangıç yaptıklarını söyledi.
Proje kapsamında anne ve çocuklara psikososyal destek ve eğitim desteğinin yanı sıra, her türlü ekonomik desteğin sağlanacağını ifade eden Vali Yazıcı, “Hami- Yet anne ve çocuklarına atölye çalışmaları, sosyal ve kültürel faaliyetler olmak üzere bir dizi sürdürülebilir ve süreklilik arz eden faaliyetler sunulacak. Bu faaliyetlerin büyük ölçüde kamuoyu önünde değil de kendi içerisinde devam edecek. Projemizde merhamet ve acıma duygusuna yer vermeden şefkate, Mevla’nın rızasına dayanan hayırlı faaliyetler olacak." dedi.
Projenin başından itibaren annelere hamiyet annesi çocuklara ise hamiyet çocuğu deneceğini ve herkesten de bu tabirleri kullanmasını isteyen Vali Yazıcı, "Bu projenin hamilik cephesinde yer alanların, toplum yararına olan en yüksek manevi duygulara ulaşacaklardır. Bu vesile ile projenin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." diye konuştu.

Törende, Gözde Merve Yıldız isimli bir çocuğun, vefat eden babası ve Vali Yazıcı için yazdığı şiir, programa katılanları duygulandırdı.

Daha sonra hamiyet çocukları, Vali Yazıcı ile fotoğraf çektirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER