ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 22:50

"Hamadallah uzun bir süre görevde kalacak"


Filistinli akademisyenler, yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Rami el-Hamdallah'ın "ekonomik kriz ve bölünme sorunu" ile mücadele edeceği görüşünde birleşiyor.
Birzeit Üniversitesi Siyaset Bölümü öğretim üyesi Cihad Harb, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Hamdallah'ın görevi süresince çeşitli zorluklarla karşılaşacağını, bu zorluklardan en önemlilerinin, ekonomik durum ve ülke içindeki özgürlükler konusu olduğunu belirtti.
Sorunun ekonomi boyutunun israil ile ilişkiler, özgürlük boyutunun ise Hamas ve Fetih arasındaki bölünmüşlüğün bitirilmesine bağlı olduğunu ifade eden Harb, Hamdallah'ın istifa eden Selam Feyyad'ın aksine, farklı bir yol izleyeceği ve siyasi programında Gazze'deki Filistin hükümetiyle "sözlü dalaş" olmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

- "Hamadallah uzun bir süre görevde kalacak"

Necah Üniversitesi Siyaset Bölümü Öğretim Üyesi Osman Osman ise "Hamdallah'ın beyan edilenin aksine 3 aylığına değil uzun bir süre görevde kalacağını ileri sürerek, "Filistin yönetiminin İsrail ile barış müzakerelerine verdiği önem ve Hamdallah'ın bu yöndeki eğilimi, uzun süre görevde kalacağına işarettir" diye konuştu.
Hamdallah'ın bu göreve getirilmesinden umutlu olduğunu söyleyen Osman, yönetime gelen kişinin başarılı olabilmesi ve Filistin-İsrail barış görüşmelerini gerileyiş döneminden müzakere dönemine taşıyabilmesi için maddi desteğe ihtiyaç duyacağı görüşünü kaydetti.
Osman, Abbas'ın, Hamas hükümetiyle ittifak sağlamadan hükümeti kurma çalışmalarına başlamasının ise Ramallah hükümetinin meşruluğu yönünde tartışmalara yol açacağını sözlerine ekledi.

"İşgalden kurtulup sağlıklı ekonomik ilişki kurulmalı"

Necah Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Nafiz Ebu Bekir de Hamdallah'ın görev süresi içerisinde ekonomik reformlar yapması gerektiğine dikkati çekerek, "Zor da olsa Hamdallah'ın tarım, eğitim ve sağlık alanlarında reformlar yapmak suretiyle ülkenin mali direncini arttıracağına ve ekonomi alanında reform gerçekleştirebileceğine inanıyorum" ifadesini kullandı. Ebu Bekir, şunları kaydetti:
"Hamdallah'ın, vergi ve gümrük giderlerinin artması, tedarikçi, özel sektör ve bankalara olan borçlar ile birikmiş maaşların ödenmesi gibi ekonomik sıkıntılarla mücadele etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra yıllardır bağımlı hale heldiğimiz işgalin dayattığı ekonomik politikalardan kurtulmak için çaba harcaması, İsrail'le sağlıklı, onurlu ekonomik ilişkiler geliştirmesi bekleniyor."
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Necah Üniversitesi Rektörü Rami el-Hamdallah'ı dün yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER