ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 18:49

HALKHEP, Trabzon’da yapılacak


Türk Hematoloji Derneği’nin, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gerçekleştirdiği Hasta ve Hasta Yakınlarına Yönelik Kan Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı (HALKHEP), 'Kan Sizsiniz' sloganıyla Trabzon’da yapılacak.

Türk Hematoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Teoman Soysal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tüm hasta ve hasta yakınlarının katılabildiği, katılımların ücretsiz olduğu HALKHEP toplantılarının son 3 yıldır Sinop, Erzurum, Ankara, İstanbul, Nevşehir, Adıyaman, Sivas, Hatay, Mersin, Denizli, Eskişehir, Aydın illerinde yapıldığını ve yoğun ilgi gördüğünü belirtti. Prof. Soysal, “Hematolojik kanserler ile kan hastalıklarını halkın anlayabileceği düzeyde ve her yönüyle ele alarak özellikle hasta ve hasta yakınlarının doğru bilgi almalarını hedeflediğimiz toplantılarda hematolog, enfeksiyon hastalıkları uzmanı, psikiyatrist, diyetisyen gibi farklı alanlardan uzmanlar söz alıyor, halk da oturumlar sonunda soru-cevap bölümleriyle katkıda bulunuyorlar.” dedi.

Trabzon’daki toplantıyı da 13 Nisan’da İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile Grand Zorlu Hotel’de gerçekleştireceklerini belirten Soysal, açıklamasına şöyle devam etti: “Toplantılarda hematoloji ve hematolojik kanserler hakkında genel bilgi, habis hastalıklar seyrinde psikolojik sorunlar ve destek yolları, hematolojik habis hastalıklarda beslenme, hematolojik habis hastalıklarda enfeksiyonlardan korunma yolları, ilik nakli nedir, kime yapılır, kimler, nasıl verici olabilir gibi konu başlıklarını her yönüyle halkımıza ve hastalarımıza anlatacağız.”

Hematolojik kanserlerde tam şifa ihtimalinin giderek arttığını ifade eden Soysal, bilgi ve farkındalık düzeyinin artması ile bu başarının daha da artacağına inandığını dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER