ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Haziran 2014 Pazartesi 15:28

Halkalı Gümrüğü’nde eylem işi durdurdu

Halkalı Gümrüğünde eylem işi durdurdu

Halkalı Gümrüğü’nde görev yapan uluslararası nakliye firmalarından yüzlerce çalışan, mevcut şartlarının iyileştirilmesi için iş bıraktı.


Protesto nedeniyle Gümrükte işler durdu. Eylem nedeniyle gümrüğe çıkan yollarda uzun TIR kuyrukları oluştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kararıyla sınırlarda bulunan gümrüklerdeki bazı işlemlerin iç gümrüklere kaydırılmasıyla iş yükünün arttığını gerekçe gösteren uluslararası nakliye firması çalışanları, bugün iş bırakma kararı aldı. Eylemle birlikte yurt dışına ürün götüren TIR’ların Halkalı Gümrüğü'ndeki işlemleri geçici olarak durduruldu. Eylem nedeniyle gümrük girişinde ve çevresindeki yolarda uzun TIR kuyrukları oluştu. Eylemle birlikte TIR'ların gümrüğe girişi ve çıkışı durduruldu.

Eyleme katılan uluslararası nakliye temsilcilerinden Akan Günay, “Sıkıntımız 23 Haziran’da başladı, bugünlük bir şey değil. Sınır kapılarındaki gümrüklerin sıkıntıların azaltılması amacıyla buralardaki iş yoğunluğu iç gümrüklere kaydırıldı. Halkalı Gümrüğü olarak zaten fazla çalışıyoruz. En ölü günümüzde 200-300 araç çıkışını yapıyoruz. Bazı günlerde bu rakam bin 200 TIR oluyor." şeklinde tepkisini dile getirdi.

Artan iş yüküne bağlı yaşanan evrak gecikmesinden yakınan Günay, birçok gümrük çalışanının yeni uygulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığını ileri sürdü. Günay, “Sen bir pilot bölge seçmeden direk balyoz gibi gelip başımıza vurursan burada hepimiz cahil oluruz. Burada memur da, mükellef de cahil. Kimse bir şey bilmiyor. Bir tane karne yapmamız uzun süre alıyor. Şu anda elimizde bulunan bu evrakların hiçbirini Cumartesi’den beri işlem sokmadık. Şu anda sadece bunların ülke ekonomisine zararı 300 bin dolar.” dedi.

Bu arada, eylem yapan çalışanların eylemini çekmek isteyen basın mensupları ile gümrük güvenlik görevlileri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Güvenlik görevlileri, yasak olduğu gerekçesiyle basın mensuplarının içeriden görüntü almasına müsaade etmedi. Bunun üzerine iş bırakma eylemi yapan firma temsilcileri, gümrük girişimde toplanarak basına açıklama yaptı.

Gümrük girişinde toplanan çalışanlar adına konuşan Bülent Düz, ağırlaşan iş şartlarının düzeltilmesi için eylem yaptıklarını belirtti. Halkalı Gümrüğü Müdürü ile konuyu konuştukların kaydeden Düz, ”Bunun neticesinde verilen sözler var. Hafta sonuna kadar iyileştirme yapılacak. Aksi taktirde bu grev tekrar yapılacak. Sonuç alınana kadar.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, grevle birlikte gümrük işlemlerinin durma noktasına gelmesinden en çok etkilenenlerden biri de TIR sürücüleri oldu. Güneş altında aracında bekleyen sürücülerden Nezirhan Renda, “Cuma gününden beri bu eziyeti çekiyoruz. Ne bir banyo ne bir tuvalet, görüyorsunuz yani. Bu sıcakta durulmaz. Buranın çilesine ek daha Kapıkule çilesi de var.” diye konuştu.

Eylem yapan çalışanlarla gümrük müdürlüğü arasında varılan mevcut şartların hafta sonuna kadar iyileştirileceği vaadi üzerine TIR’ların gümrüğe girişine ve çıkışına izin verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER