ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 23:03

"Halk ne diyorsa onu yapacağız"


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Katılımcı demokrasi, halk oylaması diyorsunuz, başımız üstüne. Halk ne diyorsa onu yapacağız, o karar çıkana kadar da karışmayacağız. Bundan daha büyük katılımcılık, vatandaşına, milletine güven olabilir mi?" dedi.

Şahin, Birlik Vakfı Bursa Şubesi'nde yaptığı konuşmada, tüm uluslararası kuruluşların kredimizi arttırdığı bir sürecin yaşandığını, OECD verilerine göre, gelir dağılımı adaletini en iyi sağlayan, adaletsizliğini de en hızlı düşüren 10 OECD ülkesinden biri olduğumuzu söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalışmalarına devam ettiğini anlatan Şahin, "Çocukların yüzde 90'ına yakınının parçalanmış ailelerden dolayı kurumlarımızda olduğunu görüyoruz. Eğer bugün 'toplumsal sorun' diye konuştuğumuz, çözmeye çalıştığımız bir çok sorunun temeline dönüp bakacak olursak yine parçalanmış aileler var. Çocuklarımızı sevgi, saygı, muhabbet ortamında yetiştirebilmemiz için evlilik kurumunun güçlü bir şekilde devam etmesini çok önemsedik. Yaptığımız protokollerle evlilik birliğinin devamını sağlayacak eğitim programını başlattık. Eğitimle ilgili ne gerekiyorsa temel başlıklar içinde, gençlere lazım olan tüm bilgileri verecek bir süreci başlattık" diye konuştu.
Boşanmak için başvuran çiftler için aile mahkemesi hakimleriyle çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

"Beş ilde yaptığımız çalışmayla 450 çiftin 75'i yeniden evliliğe devam etme kararı aldı. Ortalama her yıl 500 ile 600 bin arası çift evleniyor, 100 ile 120 bin arası çift ayrılıyor. Bunların yüzde 80'i yeniden evleniyor, yüzde 17'si ise eski eşiyle yeniden evleniyor. O yüzden dağıtmadan, parçalamadan, testiyi, gönülleri kırmadan, yuvayı yıkmadan 'bir dakika' diyerek, 'dağıtmadan kurtarabilir miyiz?' dediğimiz bir çalışma yaptık."

"Aile Olmak" projesi

Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 18 Haziran Salı günü "Aile Olmak" adında çok önemli bir projeyi hayata geçireceklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Modern yaşam içinde yeni bir şehirleşme, medeniyet projesi koymamız lazım. Dedenin ve ninenin torunuyla kalabileceği mekanlar oluşturmamız lazım. Aile dostu mekanlar, ulaşım sistemi, aile paketleri, aile dostu olabilecek tüm alt yapıyı barınma, ulaşım, haberleşme sistemi, aklınıza ne geliyorsa her şeyi sağlayacağımız bir aile paketini, inşallah salı günü 9 bakanımızın protokol imzalamasıyla hayata geçireceğiz. Aile olmanın önemini, gücünü, başarısını ve becerisini yakalamak durumundayız."

Türkiye'nin son yıllarda önemli adımlar attığını ve gelişmeler kaydettiğini belirten Şahin, "Güçlüyüz, ileriye doğru gidiyoruz. Bir sabah kalkıyoruz, büyük bir fırtına. Önde bir çevreci, ağacı korumaya çalışan, hakikaten temiz duygularla gelip mücadele eden... Ama arkada gözükmeyen küresel güçlerin büyük bir senaryosu var. 'Bu Türkler de çok oluyor' diyorlar. Bunları çok yaşadık, 10 yıldan beri 'hadi ya Allah, bismillah yolumuza devam ediyoruz' dediğimiz yerde, '1 dakika' diyerek, arkadan çektiler" ifadelerini kullandı.

Şahin, "Sandık yalnızca demokrasi değildir" diyenlere Başbakan Erdoğan'ın dün cevabını verdiğini hatırlatarak, "Katılımcı demokrasi, halk oylaması diyorsunuz, başımız üstüne. Halk ne diyorsa onu yapacağız, o karar çıkana kadar da karışmayacağız. Bundan daha büyük katılımcılık, vatandaşına, milletine güven olabilir mi? Buna rağmen hala kaostan, fitneden, çatışmadan besleniyorsan o zaman, buradaki iyi niyeti hepimizin sorgulaması gerekir" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER