ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 15:01

Halk Eğitim'den konferans

Halk Eğitimden konferans


Bursa Orhangazi Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürlüğü’nde konferans dizileri devam ediyor. Orhangazi HEM Özel Yalova Hastanesi ile ortaklaşa Öfke ve Stres Kontrolü konulu konferans düzenledi.

Orhangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün, Özel Yalova Hastanesi ile ortaklaşa düzenlediği konferansta, Özel Yalova Hastanesi'nden Psikolog Berna Özer, çoğunluğu kadın kursiyerlere stres ve öfkeyle mücadele ederken, nasıl bir yöntem uygulamaları gerektiğini anlattı.

Stresi kontrol etmenin en iyi metodunun rahatlama yöntemini kullanmak olduğunu söyleyen Özer, "Rahatlama gerginliğin tersidir. Rahatlama öğrenilirse, gerginlik ortadan kalkar. Ayrıca, kişi kendini etkileyen problemleri daha iyi analiz edebilir ve onlarla nasıl başa çıkacağını daha sağlıklı ortaya koyabilir. Dolayısıyla, rahatlama yöntemleri stresle mücadele etmede önemli bir ilk adım olabilmektedir. Stres serbest bırakılması gereken bir enerji türüdür. Bu pozitif veya negatif olarak yapılabilir. Kişi stresi uygun bir şekilde ele alamazsa negatiftir. Dolayısıyla, ilk olarak stres yaratan faktörleri belirlemeli, daha sonra bunları nasıl ele alacağını belirlemelidir. Negatif stres yaratıcılar tespit edildiğinde, bunların ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağı belirlenmelidir. Eğer yapılabilirse, bunun nasıl olacağı ortaya çıkarılmalıdır. Stres kaynağını ortadan kaldırmak stresi yönetmek için mantıklı bir yoldur. Sonuç olarak, farklı fiziksel aktiviteler stres kontrolü için çok faydalı olabilir. Örneğin, bazıları gerginliği veya stresi araba sürerek giderebilir. Sürücü güvenlik kuralına uymaya devam ettiği sürece araba sürmek rahatlatıcı olabilir. Stres öfkenizin çok önemli tetikleyicisidir. Stres veya baskı hissediyorsanız, bunu öfkeye geçmeden önce tanımalı, azaltmalı ve tamamen durdurmalısınız." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER