ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 17:24

Halıları renklendirenler tecrübe edindi


Halıcılığın kalifiye eleman ihtiyacını gidermek amacıyla faaliyet gösteren Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GAMEK) Şehit Üsteğmen Hakan Özcan Gençlik ve Kültür Merkezi'nin halı desinatörlüğü kursu öğrencileri halı fuarına katıldı.

Halıcılık sektöründe düzenlenen pek çok fuarı yakından takip eden GAMEK’li öğrenciler, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenen Halı Fuarı’nda standları gezerek sektördeki yenilikler hakkında bilgi edindi. Fuarda stantları dolaşan kursiyerler, yetenek ve hayal gücünün birleşimiyle oluşan desenleri yakından inceledi.

DESİNATÖRLÜK KURSU HALICILIK İÇİN ÖNEMLİ

Sektördeki gelişmeleri yakından takip edebilmeleri için düzenlenen fuarlara öğrencileriyle birlikte katıldıklarını belirten GAMEK Genel Koordinatörü Ramazan Dündar, “Halıcılık sektöründe Türkiye ve dünyadaki önemli lokasyonlardan biri olan Gaziantep’in desinatör bulma konusunda yaşadığı sıkıntılara çözüm üretebilmek ve özellikle gençleri istihdama kazandırabilmek adına açtığımız desinatörlük kursu büyük ilgi görüyor. Öğrencilerimizi teorikte olduğu kadar pratikte de bilgilendirebilmek için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerin en önemlilerinden biri de halıcılıkla ilgili fuarlara katılımlarını sağlamak oluyor.” dedi.

FUARLAR ÖĞRENCİLERİ GELİŞTİRİYOR

GAMEK Halı Desinatörlüğü Kursu öğretmeni Serdal Yılmaz, her yıl iki defa düzenlenen halı fuarına öğrencilerle birlikte katıldıklarını belirterek, “Halı fuarında öğrencilerimiz firma yetkilileri ile konuşma ve iş hakkında bilgi alma şansına sahip oluyorlar. Aynı zamanda sergilenen halılara bakarak çizim konusunda kendi becerilerini ve hayal dünyalarını geliştiriyorlar. Fuar alanında birçok büyük firmanın yer alması iş görüşmeleri yapmalarına da ortam sağlıyor. Bu sayede kursu başarıyla bitiren ve sertifikalarını alan öğrencilerimizin işe başlama oranı daha fazla oluyor. Ayrıca desinatörlüğün Gaziantep’te ne kadar önemli olduğunu bu fuarlarda görülüyor.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER