ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:54

Halfeti, sakin şehir bayrağını Seferihisar’da aldı

Halfeti, sakin şehir bayrağını Seferihisarda aldı


İzmir Seferihisar’da yapılan Cittaslow Genel Kurulu’nda sakin şehir bayrağını Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesi aldı.

Yaşamın kolay olduğu, kentlerin uluslararası ağı Citta Slow’un en büyük organizasyonu olan ve yılda bir kez yapılan genel kurul toplantısı sakin şehir başkenti Seferihisar’da gerçekleşti. 2009 yılında birliğe üye olarak, Türkiye’yi yeni bir yerel kalkınma modeliyle tanıştıran Seferihisar’ın ardından Muğla Akyaka, Sakarya Taraklı, Aydın Yenipazar, Çanakkale Gökçeada, Isparta Yalvaç, Kırklareli Vize, Ordu Perşembe ve son olarak da Halfeti ilçesi birliğe dâhil oldu.

Küreselleşmenin yarattığı homojen mekânlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen mekânların katıldığı bu birliğe Halfeti ilçesi 167. Citta Slow (Sakin Şehir) üyesi olarak katılırken, dikkatleri çekmeyi başardı. Citta Slow Uluslararası genel birlik Başkanı Sinyor Lukas Marconi tarafından Halfeti Kaymakamı Mehmet Keklik’e 167. Citta Slow olarak sakin şehir bayrağı teslim edilerek ilçenin birliğe katılımı Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in almış olduğu katılım beratının ardından bir kez daha tescillenmiş oldu.

Kaymakam Keklik konuyla ilgili şunları söyledi; "167. üyenin ilçemiz olması şahsımı ve Halfeti halkını onurlandırdı. Bizler burada diğer dünya ülkelerine ilçemizi tanıtma fırsatını yakaladık. Belediye Başkanımız Mahmut Özdemir, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürümüz Eşref Arıkan ve Proje Koordinatörümüz Nihat Özdal ile birlikte buralara geldik. Diğer davetli dünya ülkeleri konuklarına ilçemizi anlattık. İlçemizin yemeklerini tanıttık, annelerimizin, ablalarımızın el emeği göz nuru ürünlerini sergiledik. Bizlere bu imkânı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum.’’KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER