ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2016 Salı 15:04

"Halep için herkes sussa, biz susmayacağız"

"Halep için herkes sussa, biz susmayacağız"

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep'te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız." dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Resmi Konutunda Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile baş başa ve heyetlerarası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çekya'nın Türkiye'nin terörle mücadelesine desteğini her zaman gördüklerini dile getiren Çavuşoğlu, bu ziyaretin İstanbul'da 44 kişinin şehit olduğu hain saldırıdan sonra gerçekleşmesinin de Türkiye ile dayanışmanın bir başka göstergesi olduğunu ifade etti. 

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) dünyada yaklaşık 170 ülkede faaliyetlerini sürdürdüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, bu bağlamda Çekya'daki FETÖbağlantılarıyla ilgili ellerindeki bilgileri mevkidaşıyla paylaştığını belirtti.

"Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Halep'te ve Suriye'de zulmün durması için yoğun çaba sarf ettiğini söyledi. Bu bağlamda hem Suriye ile yakından ilgilenen tüm ülkelerle hem de İran ve Rusya başta olmak üzere diğer aktör ülkelerle ikili düzeyde temaslarda ateşkesin sağlanması, insani yardımların ulaştırılması ve siyasi çözüme ulaşılması için çok gayret sarf ettiklerini söyledi.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Hep somut önerilerle gittik ama maalesef birçok ülkenin samimi olmadığını da gördük, Halep'i yalnız bıraktığını da gördük, ateşkes sözü verilmesine rağmen Halep'i zalimce bombalamaya devam ettiğini de gördük. Özellikle sivil halkın buradan boşaltılması için ateşkesin sağlanması lazım. Özellikle hastaneler hedef alındı ki insanlar tedavilerini göremesin. Yani vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep'te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep'te görebiliyoruz.

Vahşetin, zulmün belki de insanlık tarihinin en acımasız boyutunu görüyoruz Halep'te. Rejim ve destekçileri bunun sorumlusudur. Yaralı insanların dışarı çıkarılmasına bile izin verilmiyor. İnsanlar açlıktan ölüyor, insani yardımların ulaştırılması engelleniyor. Yani insanlık dışı ne varsa bugün Halep'te görebiliyoruz. Herkes sussa, Türkiye olarak biz susmayacağız. "

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER