ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Aralık 2013 Pazar 16:43

Halep için "acil durum" çağrısı


Suriye'deki iç savaş nedeniyle göçmen durumuna düşen milyonlarca halk, bir yandan soğuk kış şartlarında hayatta kalmak için mücadele ederken, diğer yandan Esed güçleri başta Halep olmak üzere çeşitli yerleşim yerlerini varil bombalarıyla vuruyor
Suriye'de rejimin halka yönelik saldırıları, 2,5 yıldır aralıksız devam ediyor. Suriye ordusunun, muhaliflerin ele geçirdiği başta Halep olmak üzere çeşitli kentlerdeki yerleşim yerlerine saldırıları nedeniyle evsiz kalan Suriyeliler, her geçen gün ağırlaşan kış şartlarında yaşam mücadelesi veriyor.
Suriyeliler, tüm imkansızlıklara rağmen soğuktan donmamak için çaba gösterirken, Esed güçlerinin varil bombalarıyla özellikle sivil halkın bulunduğu yerlere saldırıları da son günlerde dikkat çekecek şekilde ağırlık kazanmış gözüküyor. Esed güçleri bugün de Halep'in Ahmediye, Mesekin Hananu, Ard'ul Hamra, Sahur ve Mareğ bölgelerindeki sivil yerleşim yerlerini Varil bombalarıyla vurdu. Halep'e bugün düzenlenen hava saldırılarında 63 kişi yaşamını yitirdi, 100'e yakın insan yaralandı ve çok sayıda ev kullanılmaz hale geldi. Suriye Ordusunun son 4 günde varil bombası atması sonucu 233 kişi yaşamını yitirdi.
Soğuk geçen kış nedeniyle yaşam koşulları daha da zorlaşan Suriyeliler, artık hem Esed'in ordusuyla hem de soğuk havayla mücadele etmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz günlerde soğuktan donan bebek ölümleriyle ülkedeki dram bir kez daha gözler önüne serilmişti. Geçen hafta içerisinde Suriye'de soğuktan dolayı aralarında bebeklerin de bulunduğu 16 kişi donarak yaşamını yitirmişti.
Sivil toplum kuruluşları ve bağımsız gözlemciler, soğuktan ve Varil bombalarıyla her gün onlarca ölümlerin yaşandığı Suriye halkına "acil yardım" çağrısında bulundu.
Bölgedeki gelişmeleri takip eden AA Halep Muhabiri Samet Doğan, sınırlı süre elektrik verilen Halep'te evsiz kalan insanların güçlükle yaşama tutunduklarını söyledi. Açlık ve yokluk içinde soğukla mücadele eden halka yönelik 4 gündür aralıksız sürdürülen bombalı saldırılarda can kayıplarının 250'ye ulaştığını bildiren Doğan, Suriyelilerin bir yolunu bularak Türkiye'ye gitmeye çalıştığını kaydetti.
-"Acil yardım" çağrısı-
Uluslararası Rabia Platformu da yaptığı açıklamada "acil yardım" çağrısında bulundu.
"Esed, kendi halkını varil bombalarıyla katlediyor, uluslararası kamuoyu sessiz. Donarak ölümlerin yaşandığı Suriye'de şimdi de insanlar varil bombalarıyla öldürülüyor" ifadelerine yer verilen açıklamada, Suriye'de 3 yıldır devam eden insani krizin yoğun kış şartlarıyla ürkütücü boyutlara ulaştığına dikkati çekildi.
Bugünlerde Esed güçlerince Halep ve civarında varil bombalarıyla gerçekleştirilen saldırılar sonrası insani felaket daha da vahim bir hal aldığı vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi:
"En son tespitlere göre Halep'e atılan varil bombaları sonucunda bugün 70 kişi öldü 140 kişi yaralandı. Son dört günde ise bu rakam 70'i çocuk 20'si kadın olmak üzere 233'e ulaştı. Ölü ve yaralı sayısının daha da artması bekleniyor. Halep ve civarında yoğunlaşan varil bombası saldırıları karşısında İslam Dünyası ve uluslararası kamuoyunun tepkisiz ve sessiz kalması ise esef verici bir durumdur. İnsani yardım ulaşmadığı için şiddetli soğuklar sebebiyle donarak ölümlerin yaşandığı Suriye'de şimdi de varil bombalarıyla insanlar katlediliyor.
Uluslararası Rabia Platformu olarak Halep için acil çağrı yapıyoruz. İslam ülkelerini, İslam İşbirliği Teşkilatını, bölgesel ve küresel güçleri ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm uluslararası kuruluşları, Esed rejimine engel olmaya ve yaşanan felaketi durdurmaya davet ediyoruz. İslam Dünyası medyası ve sivil toplum kuruluşlarını ise Suriye'de yaşanan insani krize gerektiği kadar yer vermeye ve gündem yapmaya çağırıyoruz. Suriye'de insanlar acımasızca katlediliyor. Çaresizliğe terk ediliyor. Suriye'de insanlık ölüyor. Bir halk vahşice yok ediliyor."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER