ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 17:32

Haköver’den yamalı bohça benzetmesi


Adana Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişiklik teklifi tepkiyle karşılandı. Belediye Başkan Vekili Halil Tüm’ün yönetiminde gerçekleşen toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesi sırasında söz alan AK Parti Meclis üyesi Avukat Hayri Haköver, yakın bir tarihte mevcut meclis tarafından hazırlanan ve kesinleşen 1/5000 nazım imar planlarına ilişkin ‘değişiklik tekliflerini’ ciddiyeti aştığını savundu. Bu maddelerin gündeme alınmaması gerektiğini belirten Haköver, Türkiye’nin beşinci büyük ili Adana’da bu planların ayrı bir öneminin bulunduğuna işaret etti.

1/5000’lik planlar yapılırken istenen hiyerarşiye dikkat edilmediğini ileri süren Haköver, “Komisyonlarda 1/5000’lik üst planının iptal olduğunu söylüyordum. Bunu da geçtik. 1/ 100 binlik üst plan o zaman iptal olmasına rağmen, biz 1/5000’likleri hazırladık. İmar Kanunu’na uygun bir plan yapmadık. Çünkü 5 binlik planlarımız 1/1000’ler niteliğindeydi. Bu kadar yanlışa rağmen yamalı bohça gibi parça parça tekrar meclise getirilip, görüşülmesi hukuki değil. Bu planın ciddiyetini aşmış, bir oyuncağa dönüşmüştür.”dedi. Meclis üyelerinin 5 binlik nazım imar planlarının ret etmesini isteyen Haköver, “Çünkü planlar kesinleşmiştir. İlan askı süresinde itirazlar yapılmış; ancak vatandaşların bunlara dava açma hakkı vardır.”açıklamasını yaptı.

Meclise gelen ‘kamu kurumu’ taleplerinin iyice görülmediği halde ‘lehte davranalım’ gibi ağırlıklı bir görüşün varlığına dikkat çeken Haköver, bu hareket tarzının da yanlış olduğunu vurguladı. Gelişmiş demokrasilerde kamu kurumları ile bireyler arasında ‘eşitliğin’ esas alındığını ifade eden Hayri Haköver, “Bireyleri kamuya karşı daha güçlendirmek ve korumak lazım. Bu nedenle kamunun taleplerine dikkat etmek zorundayız. 1/5000’liklerin itirazlara rağmen ret edilip, tekrar gündeme alınmasına üzüldüm. Ne yapmaya çalışıyoruz. Üç dört yıldır burada görev yapıyoruz. Meclis üyeleri halen imar kanun ve yönetmeliklerini halen öğrenememişse bizden sonra gelecekler hakkımızda çok kötü konuşacak. Bu maddelerin komisyonlarda da ret edilmesi gerekir.”şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Vekili Halil Tüm, bu eleştirilerin komisyonlarda değerlendirileceğini belirtti. Mecliste Adana sanayicinin öncülerinden Nuri Has, Mustafa Özgür, Nuh Naci Yazgan, Seyit Tekin, Asım Özbilen, Hacı Derviş Ağa, Hacı Cumali Öztürk ile sanatçılar Müslüm Gürses ve Neşet Ertaş’ın isimlerinin birer caddeye verilmesi teklif edildi. Gündem maddeleri, ilgili komisyonlara havale edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER