ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 19:05

Hakkari'ye 120 milyon dolarlık yatırım


Milli Eğitim Bakanlığı, Hakkari'ye 120 milyon dolarlık eğitim yatırımına onay verdi. Hakkari'de eğitimin vizyonunu değiştirecek yatırımda; okullar yenilenip sınıf mevcudu azaltılırken, öğretmen ve öğrencilerin barınma sorunu da çözülüyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim kampüsü projesini Eskişehir ile birlikte ilk kez Hakkari Yüksekova'de uygulamaya geçirecek. 2016 yılına kadar tamamlanması beklenen 120 milyon dolarlık proje ile Hakkari merkeze; 16 anaokulu, ilköğretim için 79 derslikten oluşan 15 okul, 9 lise, 2 kapalı spor salonu, 20 odalı iki lojman, 300'er kişilik iki pansiyon ve barınma sıkıntısı çeken öğretmenler için 120 odalı öğretmen evi inşa edilecek. Yüksekova ilçesine ise eğitim kampüsü inşa edilecek. İlçedeki liseler kampüs çatısı altında bir araya toplanacak. Mevcut liseler ise ortaokula çevrilecek. Kampüste spor salonu, yemekhane, havuz ve pansiyon yer alacak. Güvenlik ve diğer hizmetler ihaleyle özel şirketlerden satın alınacak.

HAKKARİLİLER PKK'NIN EĞİTİM BOYKOTUNA KARŞI ÇIKMIŞTI

PKK'nın eğitim boykotuna karşı çıkan Hakkarililer, örgütü toplu tepki göstermişti. Şemdinli Bağlar'da da öğretmenleri silahla tehdit eden teröristlerin karşısına veliler durmuştu. Ekim ayı başında boykot nedeniyle öğretmenleri tehdit edip propaganda yapan 4 teröristi Bağlar halkının toplu tepkisi geri adım attırmıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER