ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 18:14

Hakkari'nin beyzbolu: ''Holane"


Beyzbola benzerliği ile dikkati çeken ve Hakkari'de uzun yıllar oynanmayan "Holane", Hakkari Üniversitesince hazırlanan Yeşeren Ümitler Projesi kapsamında yeniden hayat buluyor.

Hakkari Üniversitesi tarafından bir süre önce hayata geçirilen Yeşeren Ümitler Projesi çerçevesinde, unutulmaya yüz tutmuş yöreye özgü spor oyunları gün ışığına çıkarılıyor.

Bu kapsamda, yaklaşık 30 yıldan bu yana oynanmayan ve beyzbola benzerliği ile dikkati çeken "Holane" adlı oyunun, İmam Hatip Lisesinde okuyan öğrencilere tanıtımı yapıldı.

Tanıtımın ardından öğrencilerle kısa bir gösteri maçının da yapıldığı etkinlikte öğrencilere eşofman, ayakkabı ve forma hediye edildi.

Oyunun öğreticilerinden 56 yaşındaki Sait Seven, çocuk yaşlarda oynadığı oyunun unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek, "Başta Ağrı olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki birçok ilde oynanan 'Holane', ata sporlarımızdan biri olarak bilinmektedir. Amerika'da oynanan beyzbolla benzerlik gösteren oyunun yeniden hayat bulması bizleri mutlu etti" dedi.

İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Kadir Atan ise yörede unutulmaya yüz tutmuş bir oyunu öğrenmekten mutluluk duyduğunu vurgulayarak, unutulan değerlerin yeniden hayat bulması adına hazırlanan projede emeği geçenlere teşekkür etti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER