ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ocak 2013 Perşembe 17:31

Hakkarililer Yüksekova'ya taşınmak istiyor

Hakkarililer Yüksekovaya taşınmak istiyor


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari'nin Yüksekova'ya taşınması yönündeki önerisi ilde geniş yankı buldu. Hakkari'de yaşayan vatandaşlar, ilin Yüksekova'ya taşınması gerektiğini söylüyor. Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri ise taşınmaya karşı çıkıyor.

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Meclis Başkanı Cemal Erip, "Başbakanımızın açıklamaları açıkçası bizi çok üzdü. Hakkari insanını üzmüştür." dedi. Taşınma önerisini mantıklı bulmadıklarını belirten Erip, sınır ticaretinin açılmasını, Kürt sorununun diyalogla çözülmesini, madencilik sektörünün ayağa kaldırılmasını, insanların tekrar üretici hale getirilmesini talep etti.

HATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ismail Çatal da Başbakan'ın açıklamasına üzüldüklerini vurguladı. Çatal, şunları söyledi: "Sanırım Başbakan'ın boşluğuna denk gelmiş. Espri anlamında söyledi diye değerlendiriyoruz. Eğer böyle bir talebi varsa Hakkari'nin tarihine baksınlar... Geçmişte Hakkarili hiç devlete muhtaç olmadan çoluk çocuğunu yetiştirdi. Bugün bazı insanlarımızda ekonomik sıkıntılar olabilir. Fakat Hakkari öyle bir potansiyele sahip ki doğunun en şanslı ilidir. Yanı başımızda iki sınır kampı var, onları açsın. Yer altı madenlerimiz var. Dinamik bir toplum, dinamik bir insanlar olalım, devlete yük olmadan kendi kendimize yetinelim. Onun için yeraltı maddelerine çözüm bulsun. Bu söze Hakkarililer çok kırıldı."
    
Hakkari'de yaşalan sade vatandaşlar ise Başbakan'a destek veriyor. Vatandaşlar, "Hakkari bu şartlarda kalırsa yüz sene yine aynı kalır ama Yüksekova'ya bağlanırsa orası gelişmeye müsait. Oraya havalanı yapılırsa iş imkanları verilirse daha iyi olur. Biz Hakkari'nini Yüksekova'ya taşınmasını istiyoruz. Yüksekova gelişir il olursa çok iyi olur, bunu Başbakanımızdan istiyoruz." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER