ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 13:35

Hakkarili kadınlar yöresel kıyafet geleneğini ayakta tutuyor

Hakkarili kadınlar yöresel kıyafet geleneğini ayakta tutuyor


 Hakkari'de kadınların kültürlerini yaşatmasına vesile olan yöresel kıyafetler, kadın terziler için de değerli bir gelir kaynağı oluyor.

Teknolojinin ilerlemesiyle terzilik mesleği ölmeye yüz tutsa da, Hakkari'de düğünlerde ve özel günlerde yöresel kıyafetlerin tercih edilmesi bu geleneği ayakta tutuyor. Kadınlar, düğün ve nişan gibi özel günlerde farklı renk ve desenlerde kumaşlardan dikilen kiras-fistan adlı yöresel kıyafetler giyiyor. Her yaştan kadının giydiği bu kıyafetler, çeyiz sandıklarının baş köşesinde saklanıyor.

Kıyafetin kiras adı verilen iç kısmı, uzun kollu ve düz renk olarak hazırlanırken, fistan olarak bilinen ve kıymetli kumaşlardan dikilen renkli ve süslü kısmı, iç entarinin üzerine giyiliyor. Önden tek düğme ile iliklenen fistanın üzerine gümüş ya da altın kemer takılıyor. Kıyafet, altın kolye ve bileziklerle tamamlanıyor. Parlak kumaşlardan yapılma elbiseler genç kızlar tarafından giyilirken, yaşlı kadınlar daha sade modelleri tercih ediyor.

El dikişi bugün artık pek çok bölgede yapılmıyor olsa da, yörede birçok kadın, bu şekilde elbise dikerek geçimini sağlıyor. Elbiselerin fiyatları, kullanılan kumaşa göre 100 lira ile 1.500 lira arasında değişiyor. Hakkari'de yaz aylarının gelişi ve düğün sezonunun açılmasıyla beraber elbiselere olan talep de artıyor.

Dikim evinin sahibi Hazal Engin, "Burada yıllardır yöresel kıyafetleri dikiyoruz. Dikilen bu kıyafetler özel günlerde bayramlarda, nişanda, düğünde daha doğrusu mutluluk veren bütün günlerde giyiliyor. Yıllardır burada bu kıyafetlerin hem satışını hem de dikimini yapıyorum. Bu mesleği çok seviyorum. Ailemi geçindiriyorum. Yöresel kıyafetlerimizin birkaç çeşidi var; bunlar can kızı, Hakkari yöresine ait yerli kıyafet var, bir de Hürrem kıyafetimiz var. Biz burada her kesime, her isteğe, her zevke göre uygun kıyafet dikiyoruz.’’ şeklinde konuştu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER