ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 23:03

Hakkari'de "Seyyid Taha-i Hakkari" Sempozyumu


Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, "Ufku geniş, modası geçmez, insani değerlere sahip büyük bilgelerimizi iyi anlamaya ihtiyacımız var" dedi.
     Hakkari Valiliği, Hakkari Üniversitesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile İl Müftülüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen "Seyyid Taha-i Hakkari" Sempozyumu, Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı.
     Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başlayan sempozyumda konuşan Vali Alimoğlu, Türkiye'nin, insani değerler yönünden emsalsiz bir kültür ve medeniyete sahip olduğunu belirterek, lise öğrencilerine Seyyid Taha-i Hakkari'yi tanıyıp tanımadıklarını sorduklarında çok sayıda tanımayan öğrenciyle karşılaştıklarını söyledi.
     Bundan dolayı da böyle bir sempozyum düzenleme kararı aldıklarını vurgulayan Alimoğlu, şöyle konuştu:
     "Ufku geniş, modası geçmez, insani değerlere sahip büyük bilgelerimizi iyi anlamaya ihtiyacımız var. Seyyid Taha-i Hakkari hazretlerinin temel vasfı, genç insanları yetiştirmesiydi. Hocalarımızı iyi dinlemeli, dinlediklerimizi kitaplaştırıp dinleyemeyen meraklılara da ulaştırmalıyız. Sempozyuma katılan akademisyenlerimizin, Hakkari veya Şemdinli mahlası taşıyan daha birçok ilim, irfan sahibini gün ışığına çıkarmalarını bekliyoruz."
     Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz ise Seyyid Taha-i Hakkari'nin, ışığını dünyanın her tarafına ulaştırmış gönül sultanlarının ve irfan bireylerinin önemli temsilcilerinden biri olduğunu ifade etti.
     Konuşmaların ardından sempozyuma katılan akademisyen ve alimler, Seyyid Taha-i Hakkari'nin dünya görüşü, hayatı ve eserleriyle ilgili bilgi verdi.
     Üç gün sürecek sempozyuma Vali Yardımcıları Abdullah Şen ve Muhammed Önder, Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, Siirt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Halit Demir, İl Müftüsü Mehmet Faysal Geylani ile İran, Irak ve Avrupa'nın çeşitli üniversitelerinden gelen akademisyenler katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER