ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2013 Çarşamba 11:10

Hakkari'de Cumhuriyet Resepsiyonu'nda Kadir İnanır sürprizi


Hakkari Valiliği tarafından Cumhuriyet'in 90'ıncı yılı nedeniyle resepsiyon verildi. Ünlü sinema sanatçısı Kadir İnanır ve yönetmen Gani Rüzgar Şavata da resepsiyona iştirak etti. İnanır ve Şanata, daha sonra Hakkari'deki sinemanın açılışına katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Hakkari Valiliği tarafından İl Kültür Merkezi'nde resepsiyon verildi. Resepsiyona; Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Tufan Ergüder, akil insanlar heyetinin üyesi, usta oyuncusu Kadir İnanır ve yönetmen Gani Rüzgar Şavata, kurum amirleri, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Resepsiyonda bir konuşma yapan Vali Necmettin Kalkan, "Büyük bir devlet ve milletiz. Her birimiz bu mozaiğin birer parçasıyız. Ötekileştirmeden bir arada yaşamasını bugüne kadar bildiğimiz gibi bundan sonrada birlik ve bütünlüğümüzü bozmadan nice Cumhuriyet Bayramı'nı beraber kutlayacağımıza yürekten inanıyorum." dedi. Vali Kalkan ve sanatçı Kadir İnanır, Cumhuriyetin 90. yılı şerefine hazırlanan pastayı birlikte kesti. Ardından dışarı çıkan davetli ve misafirler havai fişek gösterisini izledi. Kutlamada sanatçı Kadir İnanır'a yoğun ilgi vardı. Usta oyuncu, kendisi ile fotoğraf çektirmek isteyen hayranlarını kırmadı.

HAKKARİ'YE SİNEMA GELDİ

Kadir İnanır ve Gani Rüzgar Şavata, daha sonra Hakkari'deki sinema açılışına katıldı. Türkan Şoray ile başrollerini paylaştıkları 'Gönderilmemiş Mektuplar' filmi ile Hakkari'de seyirci karşısına çıkan İnanır, film başlamadan salondakilere hitap etti. İnanır, kullandıkları dilin barış dili olduğunu ve dağların artık şarapnel değil karanfil kokacağını belirtti. İnanır, "Türkiye haritasını gözönüne getirirseniz iki tane vilayette film çekmedim. Birisi Van, diğeri Hakkari. Vanlılara söz verdim, size de söz veriyorum 'mutlaka sinema hayatımda Hakkari'de çevirdiğim bir film olacak.' Beraber çarpışarak kurduğumuz bu büyük cumhuriyeti sizinle beraber kutlamaktan nasıl mutluyum anlatamam. Onurlu, nasırlı, güçlü, tertemiz ellerimizi birleştireceğiz. Bu ülkede kardeşliğin ne kadar kutsal bir şey olduğunu herkese göstereceğiz. Umudumuzu asla tüketmeyeceğiz. Çıktığımız yol büyük ve kutsal bir yoldur. Kullandığımız dil barış dilidir. Barış bütün diller içinde en anlamlı dildir." şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından sinemanın açılışı yapılıp başrollerini Kadir İnanırı'ın oynadığı 'Gönderilmemiş Mektuplar' isimli film izlendi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER