ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2014 Çarşamba 19:55

Hakkari KESK Şubeler Platformu Berkin Elvan için yürüyüş düzenledi


Gezi Parkı olayları sırasında yaralanan Berkin Elvan, tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybetti. Berkin Elvan’ın hayatını kaybetmesinin ardından ülkenin birçok yerinde yapılan eylemler devam ederken Hakkari KESK Şubeler Platformu ise akşam saatlerinde bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe BDP İl Başkanı Mustafa Miraz Çallı, HDP İl Başkanı Rahmi Temel, Belediye Başkan adayı Dilek Hatipoğlu, eş Başkan Nurullah Çiftçi, STK temsilcileri ile KESK üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yürüyüş sırasında Berkin Elvan’ın fotoğraflarını taşıyan grup sık sık Kürtçe Türkçe olarak şehitler ölmez, Katil AKP, katil Erdoğan, Berkin Elvan ölümsüzdür şeklinde sloganları attılar. Belediyi binası önünde basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim-Sen Hakkari Şubesi Başkanı Süleyman Aşkan, "Gezi direnişinin sembol isimlerinden Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurlarken, katillerinin peşini asla bırakmayacağımıza dair söz veriyoruz" dedi.

Aşkan, "Gezi direnişi sırasında Başbakan’ın “desten yazmakla” övdüğü polislerin attığı gaz bombası ile yaralanan Berkin Elvan, 269 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti. Berkin Elvan’ı, faşizme karşı milyonların ayağa kalktığı, Gezi direnişinde kaybettiğimiz Abdullah Cömert’in, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Ali İsmail Korkmaz’ın, Ethem Sarısülük’ün, Medeni Yıldırım’ın ve Ahmet Atakan’ın yanına uğurluyoruz. Uğur Kaymaz’ın, Ceylan Önkol’un, Enver Turan’ın, Serhat Encü’nün ve devlet dersinde öldürülmüş tüm çocuklarımızın yanına uğurluyoruz.
Yıllardır başta toplumun örgütlü kesimleri olmak üzere, halkın en temel taleplerine kulaklarını tıkayan AKP hükümeti ve Başbakan, Gezi direnişi ile birlikte yıllardır sesi kısılan, yok sayılan toplum kesimlerinin sesine kulak vermek yerine onlara her fırsatta hakaret etmiş, her fırsatta milyonları açıkça tehdit etmekten çekinmemiş, güvenlik güçlerine yetki vererek gencimizin güvenlik güçleri tarafından katledilmesine neden olmuştur.
Gezi sürecinden itibaren Başbakan, giderek sertleşen üslubu üzerinden toplumu her fırsatta germeye, kamplaştırmaya ve birbirine düşman etmeye çalışmıştır. Yıllardır ısrarla sürdürülen halkları birbirine karşı 'kin ve düşmanlık duyguları üzerinden' tahrik ederek bölme girişimleri, son günlerde ülkenin dört bir yanında HDP’ye yönelik faşist saldırıları, parti binalarının taşlanmasını ve linç girişimlerini beraberinde getirmiştir.
Berkin Elvan’ın katili, sadece ona hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında 'talimatı ben verdim', 'kahraman polisimiz destan yazdı' sözleriyle zulme direnen halklara karşı bütün nefretini kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen, halk düşmanlarına, faşist çetelere ve tetikçilere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur.
Berkin kardeşimizin katilleri başta olmak üzere, talimat verdiğini kabul eden Başbakan dâhil, bütün sorumlular halka hesap verene kadar bu işin peşini bırakmayacağımıza söz veriyoruz" şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER