ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Şubat 2013 Pazar 11:28

Hakim ve savcılar için eğitim seferberliği


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), hakim ve savcıların eğitim öğrenim amacıyla yurt dışına gönderilmeleriyle ilgili 2013 yılı programını açıkladı. Hakim ve savcılar, yüksek lisans ve doktora yapmak amacıyla yurt dışına gönderilecek. Ayrıca Avrupa ülkelerindeki yargı sistemi ile uygulama örneklerini de yerinde inceleyecek.

HSYK, 2013 güz dönemi yurt dışına gönderilecek hakim ve savcılarla ilgili kriterleri açıkladı. Aranacak şartlar arasında "Yargı ve temel haklar, uluslararası hukuk, AB hukuku, özel hukuk veya kamu hukuku alanlarından birinde veya bir kaçını kapsar nitelikte çalışma yapma talebinde bulunmuş olmak" gerekiyor. Yüksek Lisans için 15 kişi, doktora için ise 5 kişi yurt dışına gönderilecek. 11 Şubat-22 Mart 2013 tarihleri arasında yurtdışında yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyen hâkim ve savcılar tarafından HSYK Genel Sekreterliğine gönderilmesi gerekiyor. 1-12 Temmuz 2013 tarihleri arasında HSYK Birinci Dairesi tarafından, ön kabul belgesi almış hâkim ve savcılar arasından görevlendirileceklerin ve çalışacakları alanların nihai olarak belirlenmesi ve yayınlanması sağlanacak.

HAKİM VE SAVCILARA DİL EĞİTİMİ

Hâkim ve savcılardan talebi olanlar yabancı dil eğitimi amacıyla 2013 yılında Eylül döneminde yurt dışına gönderilecek. Bu dönemde 20 hâkim ve savcı 9 aylığı genel İngilizce, 3 aylığı ise hukuk İngilizcesi olmak üzere 1 yıllığına gönderilecek.

17 Haziran-1 Temmuz 2013 tarihleri arasında yabancı dil eğitimi amacıyla yurt dışına gitmek isteyen hâkim ve savcılar tarafından gerekli belgelerin eklenmesi sonrasında belirtilen tarih aralığında HSYK Genel Sekreterliğinde olacak şekilde gönderilmesi gerekiyor. HSYK, 2-16 Temmuz 2013 tarihleri arasında dil eğitimi için izin verilen hâkim ve savcılara ait listeyi açıklayacak. Yurt dışı görevlendirmenin başlama tarihi ise 2 Eylül 2013.

HSYK, bilgi ve tecrübe artırımı amacıyla yurt dışına yapılacak ziyaretlerin süresinin ise ziyaretin kapsam ve amacına göre belirleneceğini bildirdi. Ziyaretlerin "kurulun uygun göreceği Avrupa Birliği ülkeleri ile diğer ülkelerden birinin yargı sistemini ve bu yargı sisteminde öne çıkan iyi uygulama örneklerini yerinde görmek ve tanımak" amacıyla yapılacağı vurgulandı.

Bu kapsamda, Ceza hâkimleri (Yargıtay Ceza Dairelerinde çalışan tetkik hâkimleri dahil) 45 kişi; Hukuk hâkimleri (Yargıtay Hukuk Dairelerinde çalışan tetkik hâkimleri dahil) 45 kişi; Cumhuriyet savcıları (Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında çalışan savcılar dahil) 45 kişi; İdari yargı hâkimleri (Danıştay Dairelerinde çalışan tetkik hâkim ve savcıları dahil) 45 kişilik kontenjan ayrıldı.

Daha önce aynı amaçla resmi olarak yurtdışına çıkmamış ve talebi olan hâkim ve savcılar arasından yapılacak değerlendirmelerde başvurucuların son bir yıl içindeki çalışma performansı, terfi ve kıdem durumu göz önüne alınarak HSYK Birinci Daire tarafından gidecekler listesi belirlenecek.

HSYK, konuya ilişkin diğer hususları şöyle sıraladı: "Şahsen özel burs sağlayan ve bu burstan istifade etmek isteyen hâkim ve savcıların talepleri, yukarıda belirtilen kontenjanların dışında ayrıca değerlendirilecektir. Kurulumuzca geliştirilecek projeler ve yapılacak teknik işbirliği anlaşmaları çerçevesindeki kurs, staj ya da mesleki eğitim programları kapsamında yapılacak yurt dışı görevlendirilmelerine ilişkin duyurular ayrıca yapılacaktır. 34 nolu genelgede belirtildiği üzere eğitim için görevlendirilecek hâkim ve savcıların sadece kendilerine, kurs ücreti, bir gidiş ve bir dönüş uçak bileti, 2802 sayılı Kanun'un 49. maddesinde belirtilen aylık tutarı ve diğer ücretler ödenecektir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER