ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 14:23

Hakim ve savcılar AİHM yolcusu


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), "Hakim ve Savcıların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kararları Hakkındaki Farkındalıklarının Artırılması Projesi" kapsamında hakim ve savcıları eğitimden geçiriyor. Bu kapsamda 40 hakim ve savcının katılımıyla 19-21 Mart 2013 tarihleri arasında AİHM'e çalışma ziyareti yapılacak.

Proje kapsamında 2013 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan 8 ziyaretten ikincisi kamulaştırma, imar hukuku ve mülkiyet hakkı konularında olmak üzere 19-21 Mart 2013 tarihlerinde hukuk mahkemesi hâkimleri ve idari yargı hâkimleri arasından 40 kişinin katılımı ile gerçekleştirilecek.

Çalışma ziyaretine katılmak isteyen ilgili hâkimlerin taleplerini komisyonlar aracılığıyla tek liste halinde 4 Şubat 2013 tarihi mesai bitimine kadar Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliğine (Dış İlişkiler ve Proje Bürosu) sadece UYAP üzerinden göndermeleri gerekiyor.

Daha önce ise yine proje kapsamında 6 -7 Kasım 2012 tarihlerinde Fransa'nın Strazburg şehrine Terörle Mücadele Kanunu kapsamında soruşturma ve yargılama işlemlerini yürüten hakim ve Cumhuriyet savcılarından oluşan 40 kişilik bir grup ziyarette bulunmuştu.

Proje, HSYK tarafından hâkim ve savcıların yargılama faaliyetleri sırasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile güvence altına alınan hak ve özgürlüklere yaklaşımlarına farklı bir bakış açısı kazandırmak ve buna yönelik yapacakları değerlendirmelerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nin içtihat ve yaklaşımlarını göz önünde bulundurmalarını temin etmek amacıyla uygulamaya konuldu.

Ziyaretlerin amacı ise "hakim ve savcılara AİHM içtihatlarını ve yaklaşımını mahkemede görevli uzman hukukçular tarafından aktarılması; mahkemede görevli uzmanların Türk yargı sistemindeki değişimler ve bu değişimler doğrultusunda meydana gelen içtihat değişiklikleri konusunda bilgilendirilmesi" şeklinde ifade ediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER