ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Haziran 2013 Cuma 11:58

"Hakikatleri Araştırma Ajansı" kurulacak


Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu üyelerinden Abdurrahman Kurt ile Abdurrahman Dilipak tarafından bölgede geçmişte yaşananların araştırılması için "Hakikatleri Araştırma Ajansı" kurulacak.
Kurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, heyet olarak yaptıkları çalışmalar kapsamında binlerce insanla görüştüklerini belirterek, Akil İnsanlar Heyeti'nin yereldeki akillerle buluştuğunu ve ilk defa çok farklı kesimlerin bir araya geldiğini söyledi.
Sürecin Türkiye'ye kazandırdığı en önemli unsurun "demokratikleşme bilincini" yükseltmek olacağının altını çizen Kurt, "Ülkenin doğusunda gittiğimiz her yerde bölünmeyle ilgili talebin olmadığını gördük. Bayrağın tartışma konusu olmadığını, halktaki kardeşlik bilincinin, hukuk bilincinin yüksek olduğunu gördük" diye konuştu.
Bölgedeki hakikatlerin araştırılması için bir ajans kuracaklarını vurgulayan Kurt, şöyle devam etti:
"Abdurrahman Dilipak Bey'le istişare ettik. Kendi aramızda da olsa 'Hakikatleri Araştırma Ajansı' şeklinde bir çalışma yapmak istiyoruz ama bu ne kadar profesyonelliğe dönük olur, ne kadar dışarıdan katkıyla gelişir, bunu yolda göreceğiz. Ama böyle bir istişaremiz, bu konuda bir kararımız oldu. Bu bizim fikrimiz. Abdurrahman Dilipak ile benim üzerinde durduğumuz yüzleşmeyle ilgili ne yapabiliriz diye düşündük. Bunun olması gerektiğini söyleyince, bebarer yapalım istedik. Üzerinde konuşmak üzere bu çalışmaların bitmesini bekledik. Raporlarımızı tamamlayıp sonra da oturup 'kimlerlerle, hangi zeminde, hangi çalışma şartlarıyla' bütün bunları tasarlayarak, yola çıkmayı düşünüyoruz."
- "Türkiye genelinde bu çalışmanın yürütülmesi daha doğru olur"
Gittikleri yerlerde dramatik hikayeler dinlediklerini belirten Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Mesela Altınova köyüne gittik. O köy içerisinde bir anne baba ve 7 çocuğunun yakılarak öldüğünü ya da öldürüldüğünü gördük. Bunun asker tarafından yapıldığı iddia ediliyor. Cevizlidal köyünde 33 kişinin, koruculuğu reddettikleri için kurşuna dizildiklerini gördük. Bunlar yerinde gördüğümüz şeyler. Bunların nasıl olduğunu, nasıl başladığını, bunların yaşarken ne tür insanlık suçu işlediğine ilişkin, yapacağımız çalışmayla bir hafıza kaydı oluşturmayı düşünüyoruz."
Bu hafıza kaydı üzerinden güncelde bunların sorumluları varsa oların tespitini, daha sonra da Akil İnsanlar olarak, başka akil heyet ve uzlaşma heyetiyle bu konuda oturup eldeki verileri nasıl kullanacaklarına dair karar vereceklerini anlatan Kurt, "Türkiye genelinde bu çalışmanın yürütülmesi daha doğru olur. Ama bunun yoğunluğu muhtemelen bu bölgeye kayacaktır. Çünkü o dönemde olağanüstü hal dediğimiz yerlerde, olağünstü şeyler olmuştu. Yoğunluğu elbette burada olur ama tek tük bölgelerde de muhakkak birşeyler çıkabilir" şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER