ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Aralık 2012 Çarşamba 13:35

Hakaret davası Yargıtay'a taşındı

Hakaret davası Yargıtaya taşındı


Eskişehir Barosu Başkanı Avukat Rıza Öztekin ile Avukat Ramazan Ural arasındaki "hakaret" davası Yargıtay'a taşındı. Avukat Ramazan Ural, Baro Başkanı Rıza Öztekin’in kendisine "hakaret" iddiasıyla yargılandığı ve beraat ettiği davayı Yargıtay’a götürdü.

        Bir süre önce yapılan Eskişehir Barosu Yönetim Kurulu toplantısında, üyelerden Ramazan Ural'ın, alınan karara muhalif kalması üzerine Başkan Rıza Öztekin ile aralarında sözlü tartışma yaşandı. İddiaya göre, tartışma sırasında Başkan Öztekin meslektaşı Ural'a "Neden aldığımız karara muhalefet ediyorsun? Hasta mısın nesin sen? Bir gün senin hakkında öyle bir yorum yapacağım, göreceksin sen." şeklinde sözler söyledi. Yaşanan bu gelişme üzerine Avukat Ural, kendisine hakaret edildiği gerekçesiyle konuyu savcılığa taşıyarak, Baro Başkanı hakkında şikayetçi oldu. Konuyla ilgili savcılığın yaptığı soruşturma tamamlandı ve iddianame hazırlandı. Baro Başkanı Öztekin hakkında, Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakaret ve tehdit suçundan dava açıldı.

        Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 2. duruşmasında savcı, mütalaasında Başkan Öztekin'in tehdit suçundan beraatını, ancak hakaret suçundan 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Başkan Öztekin ise hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek, kimseye hakaret etmediğini ifade etti. Davanın 3. duruşmasında karar çıktı. Mahkeme heyeti, hakaret edildiğine dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle Öztekin’in beraatına karar verdi. Ancak davacı Ural, yerel mahkemenin verdiği beraat kararına itiraz ederek, avukatı Murat Uzun aracılığıyla Yargıtay'a başvurdu.

        Avukat Uzun, yerel mahkemenin delil yetersizliğinden dolayı verdiği beraat kararına katılmadıklarını ve bu nedenle konuyu Yargıtay'a taşıdıklarını kaydetti. Tanığın açık ve net ifadeleriyle suçun işlendiğinin belli olduğunu belirten Uzun, bu bağlamda Yargıtay’ın dosyayı bozacağına inandıklarını ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER