ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 16:22

Hak-İş'ten sağduyu çağrısı


Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2013 yılı ikinci 6 ayı için belirlenen rakamların, 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacağını belirterek, toplumsal hayatın normalleşmesi ve sosyal gelişimini sürdürmesi gerektiğini belirtti. Arslan, "Hak-İş Konfederasyonu olarak tüm kesimleri sağduyu ve aklı selime bir kez daha davet ediyoruz. Başta gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımız itidal içinde olmalıdır.“ dedi.

Mahmut Arslan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli olacak net asgari ücretin 803 lira 68 kuruşa yükseleceğine işaret ederek, söz konusu artış miktarının ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu bildirdi.

Arslan, “Ancak asgari ücret başta olmak üzere, toplumsal hayatımızı ilgilendiren birçok önemli konu ülkemizde son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle maalesef gündem dışı kalmaktadır. Toplumsal hayatımızın normalleşmesi ve sosyal gelişimini sürdürmesi gerekmektedir. Bugünlerde, kamuda çalışan yüz binlerce işçiyi ve ailesini yakından ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sürmekteyken, çalışma hayatında büyük mağduriyet yaşayan taşeron işçilere yönelik düzenlemeler gündemdeyken, 4B statüsünde istihdam edilen işçilere kadro verilmesine yönelik çalışmalar yapılırken ve kamuda tüm geçici statüdeki işçiler kadro beklentisi ve talebi içerisindeyken yaşanan olaylar nedeniyle gündemdeki yerini almamaktadır.” dedi.

“BAŞTA GENÇLERİMİZ İTİDALLİ OLMALI”

Türkiye’nin ulaştığı demokratik standartta herkesin kendisini ifade etme ve barışçıl gösteri yapma hakkı olduğunun altını çizen Arslan, “Ancak demokratik nitelikten uzak binlerce esnafımızın, emekçilerin ve halkımızın büyük mağduriyet yaşadığı kamu düzenini bozan, şiddet içeren olayların biran önce sonlanması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle Hak-İş Konfederasyonu olarak tüm kesimleri sağduyu ve aklı selime bir kez daha davet ediyoruz. Başta gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımız itidal içinde olmalıdır.“ görüşünü aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER