ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 17:02

Hak İş, Mısır'daki darbeyi kınadı


Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Halkın yüzde 52’sinin demokratik oyuyla seçilen bir iktidarın darbeyle sonlandırılmasını Mısır’ın geleceği ve demokrasi açısından ürkütücü buluyoruz.” dedi.

Mısır’daki askeri darbeyi kınayan bir açıklama yapan Muhmut Arslan, “Başta Tunus ve Mısır’da olmak üzere Ortadoğu’nun birçok ülkesinde kökleşmiş totaliter yönetimlerin değiştirilerek halkın çoğunluğunun hür iradesi ile seçilen yönetimlerin işbaşına gelmeleri üzerine demokrasi açısından büyük ümitlere kapıldık ve heyecan duyduk. Ancak Mısır ordusunun dün yüzde 52 ile seçilmiş yönetimine el koymasını demokrasi açısından son derece vahim bir gelişme olarak karşılıyor ve kınıyoruz.” dedi.

“DEMOKRASİ; SAHİP ÇIKMAKLA GÜÇLENİR”

Ordunun yönetime el koymasının demokrasiyi, ‘sandıktan yönetime’ değil, ‘sokak yönetimi’ şekline dönüştürülmesi açısından kaygı verici olduğunu dile getiren Arslan, “Barışçıl gösteriler adına ordu desteği talep ederek, demokratik bir yönetimin yıkılması ürkütücüdür. Demokrasi adına son derece çelişkili bir oyundur. Mısır’daki bu darbe oyunu, Ortadoğu’daki demokrasi sürecinin başta Suriye olmak üzere başka mecralara iterek geriye götürecek kötü bir deneyim olmasından kaygı duyuyoruz. Demokrasi, demokrasiye sahip çıkmakla güçlenir. Demokrasi, kolaycı ve anti demokratik unsurlara kurban edilmemelidir. Demokrasinin çözüm yeteneğine inanılmalı ve güvenilmelidir. Böyle bir güven demokratik ülke olmanın ön şartıdır. Mısır’daki sivil irdaye yapılan saldırı sonucu ortaya konulan haksızlığın giderilmesini istiyoruz.” düşüncesini aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER