ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:23

Hak-İş, 1 Mayıs’ı şenlik havasında kutladı


Hak-İş Konfederasyonu tarafından Karabük’te düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları şenlik havasında geçti. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, işçilerin sorunlarını haykırmak için alanlara çıktıklarını söyledi.

Karabük’te Hak-İş Konfederasyonu tarafından gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına konfederasyona bağlı 16 sendika üyesi yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Burada bir konuşma yapan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, alınterinin renginin, dilinin ve mezhebinin olmadığını kaydetti.

Cengiz Gül, “Emeğin başkentini sahipsiz bırakacağımızı zannedenler bilsinler ki Hak-İş, Çelik İş var. Çünkü bin 800 derece ateşin karşısında ateşi biliyoruz, ateşin içinde olanlar yanmayı bilirler dedik. 1 Mayıs dünyanın tek birlikte kutlanan bayramı bugün Bakü’de, Rusya’nın Kızıl Meydanı'nda, İngiltere’de, Taksim’de, Küba’da tüm dünya işçilerinin alın terinin hak günüdür. Çünkü alın terinin rengi, dili, mezhebi olmaz. Filistinli işçinin de Amerikalı işçinin de alın teri tertemizdir. Kokusu aynıdır, billur gibidir." dedi.

Konuşmasına tüm dünya işçilerini selamlayarak başlayan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Gelir adaletsizliğine itiraz ettiğimiz için alanlardayız. Acılarımızı, coşkularımızı ve umutlarımızı ortaklaştırmak, sorunlarımızı haykırmak için alanlardayız. Ülkesi için ailesi için kundaktaki çocukları için hayatlarının ilkbaharında iş başında hayatlarını kaybedenler için meydanlardayız. Sendikalaşmanın önünü açın çünkü iş kazalarının önüne geçmek sendikalaşmadan geçiyor. Bitsin bu cinayetler artık. Devlete, hükümete ve işverene buradan bir kez daha sesleniyorum. Bu feryadı duyun, bu acıyı hissedin. Bu sorunu çözün diyoruz." şeklinde konuştu

"BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ"

Barış sürecini desteklediklerini kaydeden Arslan, şunları söyledi: “Eşit işe eşit ücret istiyoruz. Çalışanlara yönelik şiddet ve mobbingin önlenmesini istiyoruz. Kadına yönelik şiddeti reddediyoruz. Kılık kıyafet yüzünden kadına yapılan ayrımcılığı reddediyoruz. Bütün kurumlarda başörtüsün serbest bırakılmasını arzuluyoruz. Annelik hakkının korunmasını, kreş ihtiyacının karşılanmasını istiyoruz. Kadınların her alanda istihdamının sağlanması için gereken tedbirlerin alınmasını istiyoruz. Engellilerin topluma etkin olarak katılmasını istiyoruz. Gençlerin eğitim imkanlarının arttırılmasını istiyoruz. 30 yılı aşkın süredir devam eden çatışma nedeniyle 40 bine yakın insanımızı kaybettik. Tüm şehitlerimizi buradan rahmetle minnetle anıyoruz. 30 yıldır içimiz kan ağlıyor. Bugün akan kanın durması için yeni bir süreç başlamıştır. Barış sürecini destekliyoruz. Biz, Hak-İş olarak, Hz. Mevlana’nın ifade ettiği gibi ‘Bu dünyaya, ayırmaya, bölmeye, parçalamaya gelmedik. Biz, parçaları onarmaya, birleştirmeye, dağılanları toplamaya, insanlar arasında köprü olmaya geldik’ anlayışını eksen aldık.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER