ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 21:08

Haiti'nin eski diktatörü Duvalier hakim karşısında


Eski Haiti diktatörü Jean-Claude Duvalier, yolsuzluk ve kamu fonlarını zimmetine geçirmek suçundan yargılandığı davanın duruşmasında, vatandaşlarına makul bir hayat için elinden gelenin en iyisini yaptığını iddia etti.

Yargıç Jean-Joseph Lebrun'ün, iktidarda bulunduğu döneme ilişkin (1971-1986) suçlamaları kabul edip etmediği sorusuna Duvalier, ''O dönemde kamunun iyi çalıştığını, Haitililerin çocuklarını okula gönderebildiğini'' belirtti.

Duvalier, ''(Hayat toz pembeydi) diyemem ama insanlar makul yaşıyordu. Ülkeye döndüğümde, çökmüş ve rüşvetle kemirilen bir ülkeyle karşılaştım. Şimdi soru sorma sırası bende. Ülkeme ne yaptınız-'' dedi.

Bugüne kadar 3 kez hakim karşısına çıkmayı reddeden Duvalier, (61) mahkemeye eşi Veronique Roy ile gelmişti.

Yargıç Lebrun, 21 Şubat'ta 3. kez mahkemeye gelmemesi nedeniyle, ''Baby Doc'' lakaplı Duvalier için tutuklama emri çıkarmıştı.

Fransa'da 25 yıl sürgün hayatı yaşadıktan sonra ülkesi Haiti'ye 16 Ocak 2011'de dönen eski diktatör Jean-Claude Duvalier'ye, yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.

Duvalier, cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde (1971-1986) yolsuzluk ve kamu fonlarını zimmetine geçirmekle suçlanmıştı. İnsanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle eski diktatör hakkında 4 şikayette de bulunulmuştu.

Ancak Duvalier'nin avukatı, Haiti hukukunda ''insanlığa karşı suç'' diye bir kavramın yer almadığını, müvekkili hakkında bu suçla ilgili şikayette bulunulmasının hiçbir anlam ifade etmediğini açıklamıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER