ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 12:53

Hainlerin Türkiye taşeronu kim?

Hainlerin Türkiye taşeronu kim?

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde düzenlenen bombalı saldırının yaraları sarılmaya çalışılırken olayın perde arkasına ilişkin bilgiler de netleşti.


Reyhanlı saldırılarının DHKP-C ve Acilciler Grubu'na bağlı 3 kişi tarafından gerçekleştirildiği belirlendi. Teröristlerin asıl hedefi ise Ankara olduğu iddia edildi.

Saldırının ardından çalışma başlatan istihbarat birimleri eylemin DHKP-C ve Mihraç Ural'ın örgütü Acilciler Grubuna bağlı üç kişi tarafından gerçekleştirildiğini belirledi. Saldırının arkasındaki isimlerden birinin DHKP-C'nin bir süredir Suriye'de El Muhaberat'ın sağladığı imkanlarla barınan lideri Hüseyin Fevzi Tekin olduğu iddia edildi.

Gözaltına alınanların Suriye istihbaratı El Muhaberat'la bağlantılı oldukları öğrenildi. Saldırganların Hatay'ın yerlisi olduğu kaydedildi. Yüzlerce kiloluk plastik patlayıcı yüklenen araçlarla gerçekleştirilen eylemin şiddetini artırmak için füze başlıklarında kullanılan RDX'le takviye edildiği tespit edildi. RDX ancak devlet kontrolünde üretilen bir madde, terör örgütlerinin İstihbarat örgütleri ile bağlantılı olmadan bu maddeye ulaşmaları imkansız. Geçmişte başta Gazeteci Uğur Mumcu olmak üzere Türkiye'yi sarsan birçok suikastta kullanıldı. Patlayıcı yüklü Ford Transit araçlarının 2 yıl önce alındığı ve bu süre zarfından hep garajda bekletildiği öğrenildi.

Olaydan önce istihbarat alındığı da belirlendi. Son bir ayda üç defa saldırı istihbaratı güvenlik birimlerine yansırken son istihbaratın patlamadan bir gün önce alındığı öğrenildi. Patlayıcı yüklü üç araçla Hatay, Gaziantep ve Adana'da eylem gerçekleştirme hazırlığında olunduğu istihbaratı alan güvenlik birimleri bütün çalışmalarına rağmen Reyhanlı'daki patlamaların önüne geçemedi. Patlayıcı yüklü bir aracın daha arandığı kaydedildi.

PROVOKASYON DA YAPMIŞLAR

İran ve Suriye istihbaratının kontrolündeki grupların Reyhanlı'yı uzun süredir böyle bir eyleme ve muhtemel provokasyonlara hazırladıkları belirlendi. Esad rejiminden kaçıp ilçeye sığınan Suriyelilerle yerli halk arasında gerginlik çıkarmak isteyenler bir dizi provokasyon devreye soktu. Patlamadan bir hafta önce bayrak üzerinden bir provokasyon gerçekleştirildi. Suriyelilerin işlettiği lokantaya giden provokatörlerin iki gün üst üste yemek yedikten sonra hesap ödememe üzerinden kavga çıkardıkları sonra da Suriyeliler bayrak yaktı diye halkı galeyana getirdiği belirlendi. El Muhaberat ve SAVAMA ajanlarının bir süredir "muhalifler Reyhanlı'ya saldıracak" diye propaganda yaparak halkı etkilemeye çalıştığı da öğrenildi.

ASIL HEDEF ANKARA'YDI

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; bombacıların asıl hedefinin Ankara olduğu belirlendi. Saldırganların Kocatepe Camii altındaki bir mağazanın önünde saldırıyı gerçekleştirmeyi planladığı, ancak takip sebebiyle adres değiştirildiği belirtiliyor. Saldırganların Suriye'deki bağlantılarından yüklü miktarda para aldıkları da belirlendi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER