ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 15:10

Hacı Filiz: Üniversite bizim zamanımızda kuruldu

Hacı Filiz: Üniversite bizim zamanımızda kuruldu


Eski Milletvekili Hacı Filiz, Kırıkkale Üniversitesi'nin kendileri döneminde kurulduğunu belirterek, geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın üniversiteyle ilgili yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Başbakan, Kırıkkale’de yapmış olduğu mitingte, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile birlikte sanki Kırıkkale Üniversitesi’ni kendileri kurmuş gibi ve kendilerinin eseriymiş gibi bir hava oluşturduklarını söyleyen Filiz, "Kırıkkale Üniversitesi benim ile birlikte seçilen 2 milletvekili arkadaşım ile beraber meclise vermiş olduğumuz kanun teklifinin Mecliste kanunlaşmasını sağlamamız sonucu 2 Temmuz 1992 yılında DYP-SHP koalisyonunda Süleyman Demirel’in Başbakan olduğu dönemde kurduk. Eski Başbakan Tansu Çiller’in ve eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı olduğu dönemde ise Bakanlar Kurulu Kararı ile de 3 Ocak 1995 yılında Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakültesinin kurulmasını gerçekleştirdik. Yatırım icraatları siyasi kadroların emekleri sonucu olur. Kırıkkale Üniversitesi'ne bizden başka kimse sahip çıkamaz." dedi.

Beşir Atalay’ın kurucu rektör diyerek üniversiteyi kendinize maletmeye çalışmasının nezaketsizlik olduğunu ifade eden Filiz, "O hizmeti yapmış olanlara saygısızlıktır. O hizmeti yapmış olanların elinden o hizmeti almaya çalışmak ayıptır. Bazı yapılanları açıklamak benim mizacım değildir ama açıklama yapmak zorunda kaldığım için üzgünüm. Atalay’ın rektör olmasında en fazla emeği olanlardan biriyim. Rektör olmasına mani olmak isteyenlere engel olmak için sabahın erken saatlerinde Demirel’in Güniz Sokaktaki evinin önünde 2-3 saat bekleyen benim. Başbakan, o gün milletvekili bile değildi. İşi özü de doğrusuda budur. Başbakan, yoğurdun rengi beyaz değil siyah dese yoğurdun renginin siyah olduğunu iddia edenler inanmasa da ben yinede bu olayları çok iyi bilen iki ismi söyleyeyim ki yoğurda siyah diyenler, Kırıkkale Üniversitesini kendileri kurmuş havası oluşturanlar anlasınlar. Bugüne kadar ki yapıp satmadığımız hizmetlerin sahipleriyiz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER