ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 12:25

Hacı adayları kayıt için erkenden sıraya girdi


Diyanet ve acenteler dâhil olmak üzere toplam bin 405 kişilik hac kontenjanına sahip olan Samsun'da, kesin kayıtların ilk gününde yoğunluk yaşandı.

    Kutsal toprakları ziyaret ederek hac farizasını yerine getirmek isteyen hacı adayları için kesin kayıtlar başladı. İsimleri kura çekilişinde çıkan ve kutsal topraklara gitmeye hak kazanan hacı adayları, sabahın erken saatinde Samsun Müftülüğü önünde hareketlilik oluşturdu. Samsun İl Müftülüğü yetkilileri, isimleri kura çekilişinden çıkan hacı adaylarının, kesin kayıtlarını 8-19 Nisan tarihine kadar yaptırmış olmaları gerektiğini bildirdi.

    Bu yıl ilk defa çekilişten çıkan adayların kesin kayıt belgelerinin adreslerine PTT vasıtası ile gönderildiğini kaydeden yetkililer, hacı adaylarının Samsun’da Diyanet kontenjanının 834, acente kontenjanının ise 571 olacağını kaydetti. Bu nedenle kayıtların ilk gününde adayların Diyanet kontenjanı dolmadan isimlerini yazdırmak için sabahın erken saatinden itibaren müftülük önünde yoğunluğa neden olduğunu hatırlatan Samsun İl Müftülüğü yetkilileri, ayrıca bu sene kesin kayıtların bitiminden sonra Türkiye genelinde 600 kişilik kontenjan hakkı bulunan Şehit ve Gazi yakınlarının illere dağılımı yapılarak kesin kayıtları yapacaklarını ifade etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER