ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 15:39

Hacı adayları Arafat'ta vakfeye durdu


Hac ibadetini yapmak için kutsal topraklara gelen milyonlarca hacı adayı, Arafat Vakfesi'nde buluştu.
Diyanet İşleri Başkanlığınca Arafat'ta Türk hacı adaylarının bulunduğu bölgede oluşturulan irşad çadırında Arafat programı düzenlendi. Arafat programı, kurulan ses sistemi sayesinde bütün Türk hacı adaylarına ulaştırıldı.
Arafat programı, arife günü sabah namazı ile başladı. Kur'an-ı Kerim ziyafeti, esma zikri, Veda Hutbesi'nin okunması ile devam eden programda, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türk hacı adaylarına seslendi.
Haccın ehemmiyetinden bahseden Görmez, haccetmenin sıradan bir olay değil, büyük bir sınavdan geçmek olduğunu, büyük bir niyetin karara, büyük bir kararın da eyleme dönüşmesi olduğunu ifade etti.
Haccın, kulun Allah'a verdiği en büyük söz olduğunu vurgulayan Görmez, ihramın da dünyaya ait her şeyden vazgeçmek, kefen giymek, ölmeden önce ölmek anlamına geldiğini belirtti.
Görmez, "Bugün meleklerin dua ettiği mekanda, Arafat'tayız. Arafat, kendini bilme, kendini bulma çabasıdır. Arafat, günahlardan gözyaşıyla sıyrılma yeridir. Arafat bir mahşerdir. Ölüm elbisesini giyip, yüce yaratıcıya yalvarmaktır" diye konuştu.
Arafat'ın, "dünyanın sessiz kaldığı zulümlere sessiz kalmama yeri" olduğunu dile getiren Görmez, vakfenin de bir duruş olduğunu ifade ederek, "Buradaki duruşunuz, zalimlere karşı, mazlumun yanındaki bir duruştur" dedi.
"Bugün, peygamberin, ashabının bulunduğu yerdesiniz" ifadesini kullanan Görmez, herkesi, peygamberin sesini duymaya çalışmaya ve Veda Hutbesi'nde bildirdiklerini yerine getirmeye çağırdı.
- Vakfe duasını Görmez yaptı
Hacı adayları daha sonra, öğle ile ikindi namazlarını öğle vaktinde kılarak "cem-i takdim" yaptı. Namazın ardından Arafat'taki bütün hacı adayları vakfeye durdu.
Diyanet'in programında Arafat duasını, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. Görmez'in yaptırdığı duaya amin diyen binlerce hacı adayı gözyaşlarına hakim olamadı.
Görmez, yaklaşık bir saat süren vakfe duasında, İslam coğrafyasındaki kan ve gözyaşının son bulmasını istedi, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.
"Bizleri ağlatanlardan değil, gözyaşlarını silenlerden eyle, bizleri yaralayanlardan değil, yaralara merhem olanlardan eyle" diyen Görmez, duasını şöyle sürdürdü:
"Rabbimiz, yeryüzü fesat içinde. Yeryüzünde kan dökülüyor. Çocuklar ölüyor, çocuklar yetim kalıyor, bebekler katlediliyor, anneler evlatsız kalıyor, babalar çaresiz ağlıyor. Kadınlar zulüm görüyor. Gençlerin hayalleri çalınıyor. Göz göre göre hiçbir kudreti tanımadan, hesaba çekileceğini zannetmeden İslam diyarında Firavunlar, Nemrudlar kol geziyor. Zalimce cinayetler işleniyor. İnsanın insana yaptığından utanıyoruz ey Rabbimiz. Müslümanın Müslümana ettikleriyle kahroluyoruz. Rahmet dininin korku dini olarak görülmesine biz sebep olduk, bizleri affeyle."
- Diriliş ve mahşer yaşandı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, duanın ardından herkesten yanındakine sarılarak helalleşmesini istedi.
Yaklaşık 45 derece sıcağın altında yapılan ve coşkunun doruk noktasına çıktığı vakfe duasının ardından 70 bin Türk hacı adayı, adeta diriliş ve mahşeri yaşadı.
Bu arada Diyanet Mekke Hastanesi'nde yatarak tedavi gören Türk hacı adayları da ambulanslarla ve helikopterlerle getirildikleri Arafat'ta vakfeye durarak ibadetlerini yerine getirdi.
Gün batımına kadar vakitlerini ibadetle geçirecek milyonlarca hacı adayı, akşam vakti Müzdelife'ye hareket edecek. Burada da akşam ve yatsı namazlarını yatsının vaktinde kılarak "cem-i tehir" yapacak. Hacı adayları daha sonra haccın vaciplerinden Müzdelife vakfesini de yaptıktan sonra toplu halde Mina'ya gidecek.
- Vakfe duasını AA canlı aktardı
Vakfe duası, Arafat'a kurulan uydu yayın sistemi aracılığıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve Anadolu Ajansı işbirliğiyle bütün dünyaya canlı olarak aktarıldı.
Türkiye'den de İstanbul Eyüp Sultan, Ankara Hacı Bayram ve Şanlıurfa Dergah camilerine kurulan dev ekranlardan yayını izleyen vatandaşlar, vakfe duasına kutsal topraklardaki hacı adaylarıyla ayna anda "amin" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER