ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 18:45

Hacettepe Üniversitesi'nde ‘Çanakkale menüsü’

Hacettepe Üniversitesinde Çanakkale menüsü


Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü dolayısıyla Hacettepe Üniversitesi yerleşkelerindeki tüm yemekhanelerde 'Çanakkale menüsü' dağıtıldı.

Buğday çorbası, hoşaf ve ekmekten oluşan menü, öğle yemeğinde ücretsiz sunuldu. ‘99. Yılında Çanakkale Muharebeleri’ konulu konferans verildi. Minik Hacettepelilerin asker kıyafetleriyle sergilediği ‘Çanakkale Piyesi’ duygu dolu anlar yaşattı. Mehmet Akif Ersoy Salonu’nda düzenlenen konferansta konuşan Rektör Prof. Dr. Murat Tuncer, Hacettepe camiasına, 'iyi insan olma ve vatanını sevme’ vasiyetinde bulundu. Prof. Dr. Tuncer şöyle dedi: “Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum. Çanakkale sadece ülkenin emperyalistleri durdurma savaşı değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun başlangıcıdır. Çanakkale’yi içimizde yaşatmalıyız. Bunu arzu etmeliyiz. Bu arzu ülke değerlerine sahip çıkma arzusudur. Çanakkale’de tüm zorluklara katlanan ecdada layık bir nesil olmayı vicdanımızda tartıp karar vermemiz önemlidir. Hacettepe’de yetişen herkese önce insan olmayı, sonra vatanını sevmeyi vasiyet ediyorum. Çanakkale bir felsefe, inanç ve özgürlük mücadelesidir. Bunu ileriki nesillere aktarmayı vasiyet ediyorum.”

Konferansın ardından Beytepe İlköğretim Okulu 1-C öğrencilerinin ortaya koyduğu Çanakkale Piyesi beğeniyle izlendi. Şef Cemalettin Kalender yönetimindeki koro Çanakkale türkülerini icra etti. Hacettepeli akademisyenler, öğrenciler ve diğer personel ‘Çanakkale Menüsü’ne yoğun ilgi gösterdi. Öğrenciler, “Bu kutsal bir gün. Aziz şehitlerimizi unutmadık. Onlardan aldığımız bayrağı daima ileri taşıyacağız.” dedi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER