ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 16:28

Habur’da 30 kilometre kuyruk oluştu


Şırnak'ın Silopi ilçesinde Avrupa ülkelerini Ortadoğu'ya bağlayan Habur Sınır Kapısı'nda 30 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu. Suriye’ye giden TIR'ların da iç savaştan dolayı Habur’a yönelmesi sebebiyle yoğunluğun oluştuğu belirtiliyor. TIR’ların İpek Yolu'nun bir şeridini işgal etmesinden dolayı Cizre ile Silopi arasında giden araçlar tek şeridi kullanmak zorunda kalıyor.

Şırnak'ın Silopi ilçesi yakınında bulunan Habur Sınır Kapısı'nda 30 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu. Özellikle Suriye üzerinden Ortadoğu'nun ülkelerine yük taşıyan TIR şoförleri, Suriye'deki olaylardan dolayı Habur Sınır Kapısı'na yöneldikten sonra zaman zaman Habur’da TIR kuyruğu oluşmasından yakınıyor. Daha önce Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Ortadoğu'ya yük taşıyan şoförler, Suriye'deki olaylar yüzünden dolayı Habur Sınır Kapısı'na yöneldiklerini, ancak Habur’un bu yükü kaldıramadığını dile getirdi.

Kuzey Irak'a yük taşımacılığı yapan araç sürücüleri Silopi-Cizre karayolu üzerinde bulunan Nerdüş Köprüsü üzerinden sıraya geçmeye başladı. İpek Yolu'nda oluşan araç kuyrukları zaman zaman trafiğin kilitlenmesine neden oluyor. Çift şerit halinde yaklaşık 30 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşan sınırda, şoförler en çok kuyruğa girmek yerine sollama yaparak geçen tankerlerden şikayetçi olduklarını belirtti.

Kuyrukta bekleyen şoför İhsan Demir, “Yaklaşık bir haftadır kuyrukta bekliyoruz. Kuyrukta çok sıkıntı çekiyoruz. Su ve ekmek yok burada. Burada su olmadığı için doğru düzgün namaz kılamıyoruz. Temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Kimse bizim derdimizi dinlemiyor. Biz hep böyle sıkıntı mı çekeceğiz. Suriye’deki kapı iç savaştan dolayı kapandı. Tüm araçlar buraya yöneldi. Artık bu kapı da kaldıramıyor. Eğer iç savaştan dolayı o kapı kapalı olmasaydı yarısı oraya giderdi yarısı da buraya gelirdi fazla sıkıntı olmazdı. Ama Suriye’deki kapı kapalı olduğundan dolayı hepsi Habur’a yönelmiş. Halimizi görüyorsunuz.” dedi.

Yunus Bozan isimli şoför de, “Bir haftadır burada kuyrukta bekliyoruz. Biz Şırnak Valisinden Habur’daki yapılan yeni sahayı faaliyete geçirmesini istiyoruz. Bu yollarda kalmak istemiyoruz. Çünkü bu yollarda hırsızlık oluyor, soygun oluyor. Su yok, ekmek yok, çok sıkıntı çekiyoruz. Biz yetkililerden rica ediyoruz. Sorunumuza bir çözüm bulsunlar. Biz de bu çileli yollardan kurtulalım.” diye konuştu.

Sıraların çok ağır ilerlediğini ifade eden Hilal Keskin de, bir haftadır kuyrukta beklediklerini söyledi. Hilal Keskin, “Habur kapısında mı bir sorun var, Irak tarafında mı bir sorun var bilemiyoruz. Ama yaklaşık bir haftadır kuyrukta bekliyoruz. Yetkililerden Başbakan’dan, Ulaştırma Bakanı'ndan bir ricamız var, bizim bu sorununu çözsünler. Biz bu dertten kurtulalım.” şeklinde konuştu.

Kuyrukta çok mağdur olduklarını söyleyen şoför Mehmet Demir de şunları söyledi: “Kim bu sorunla ilgileniyorsa, hangi makam bakıyorsa lütfen bize yardımcı olsunlar. Bu sıkıntıdan kurtulalım. Burada ne su var, ne ekmek var. Mahrumiyet bölgesidir. Sıkıntılarımızı dile getiriyoruz, lütfen yetkililer bize yardımcı olsun."

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER