ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 17:06

Habib Baba Konağı, kültür merkezi olacak

Habib Baba Konağı, kültür merkezi olacak


Erzurum'un manevi dinamiklerinden Kadiri şeyhlerinden merhum Habib Baba'nın Yeğenağa Mahallesi'ndeki evi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından restore ettirildi. Restorasyonu tamamlanan konut, tasavvuf, kültür ve sanat merkezi olarak hizmete verecek.

Yakutiye ilçesi Yeğenağa Mahallesi'ndeki yıkılmış ya da yıkılmaya yüz tutmuş tarihi Erzurum evleri Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınıp, restore edilerek şehir turizmine kazandırılıyor. 18. yüzyıl Osmanlı döneminin sonlarında Yeğen Ağa Mahallesi'ndeki iki katlı evde yaşamış olan Habib Baba'nın zaman içerisinde ilgisiz ve bakımsızlıktan yıkılan evine Büyükşehir Belediyesi sahip çıktı. Belediye tarafından satın alınan ev Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı ile Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı tarafından aslına sadık kalınarak restore ettirildi. Şehrin manevi kanaat önderlerinden Habib Baba'nın yaşadığı evin iç ve dış restorasyonu tamamlandıktan sonra tasavvuf kültür ve sanat merkezi olarak hizmete açılacak.

Erzurum Büyükyehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, tarihi yapıların korunup, yaşatılmasına önem verdiklerini söyledi. Başkan Küçükler, bu amaçla il merkezindeki çok sayıda tarihi özelliği bulunan eski Erzurum evlerinden satın alıp, şehir kültürüne kazandırma yoluna gittiklerini ifade ederek,"Şehrimin manevi mimarların ve sahiplerinden olan Habib Baba'nın yaşayıp içinde vefat ettiği evi satın alıp restore ettirdik. Şehrimize çok güzel bir konak kazandırdık. Habib Baba konağını virane halde satın aldık. Restore ettirip gelecek kuşaklara ve bu şehre kazandırdığımız Habib Baba konağını tasavvuf konserlerinin verildiği, hat, tezhip eserlerinin sergilendiği bir müze olarak hizmete açmayı düşünüyoruz." dedi.

ÖZ: ŞEHİR KÜLTÜRÜNE KAZANDIRDIK

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Emin Öz, söz konusu evin şehirde önemli bir boşluğu dolduracağına dikkat çekerek, "Mimarisiyle, taş dokusuyla Erzurum'un kültürünü en güzelde şekilde yansıtan Habib Baba Konağı, Yeğen Ağa Mahallesi'ne canlılık ve renk katacak. Bu bölgedeki birçok tarihi evi satın alma yoluyla kültürümüze ve tarihe yeniden kazandırdık. Çevre peyzajı ve küçük kalan diğer işlerin tamamlanmasının ardından tarihi mekan, şehir kültürünün hizmetine sunulacak." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER