ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2013 Salı 20:46

Haberal’a da rapor veren doktorlar Teoman Koman'ın raporunu objektif hazırlamadı


Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasının ikinci duruşması tamamlandı. Duruşmada rahatsızlanan tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Teoman Koman tahliye edildi. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Teoman Koman’ın avukatı Celal Çelik, müvekkilinin sağlık raporunun Ergenekon davasından ceza alan Mehmet Haberal’a rapor veren doktorlar tarafından hazırlandığını belirtti. Bu sebeple İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından verilen raporun objektif olarak hazırlanmadığını söyledi.

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın ikinci duruşması tamamlandı. Davanın ikinci bölümüne iddianamenin okunması ile devam edildi. İddianame okunurken Orgeneral Teoman Koman rahatsızlık geçirdi. Koman daha sonra tedavi için mahkeme salonundan çıkarıldı. Koman’ın rahatsızlanması üzerine avukatı Celal Çelik müvekkilinin tahliyesini istedi. Koman’ın avukatı Çelik, İstanbul Adlı Tıp Kurumu tarafından hazırlanan raporun objektif olmadığını vurguladı. Çelik, Koman hakkında hazırlanan raporun Ergenekon davasından ceza alan Mehmet Haberal’ın sağlık raporunu hazırladıkları için doktorlar hakkında tutanak tutulduğunu ve hazırlanan raporun objektif olmadığını belirtti. Çelik ayrıca Koman’ın sağlık durumunun daha iyi anlaşılması için oda arkadaşları Kamuran Orhan ve Kenan Deniz’in dinlenmesini istedi.

Dava savcı Kemal Çetin İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun aldığı karara atıfta bulunarak, Teoman Koman üzerine atılı suçun niteliğine göre tam teşekküllü bir hastanede gerektiğinde yakınlarının yardımı ile tedavi edilebileceğini vurguladı.

Savcıyı ve Teoman Koman’ın avukatını dinleyen mahkeme heyeti, kısa bir süre ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti Koman’ın oda arkadaşları Kamuran Orhan ve Kenan Deniz’in dinlenme kararını reddetti. Koman'a tahliye kararı veren mahkeme heyeti, Koman'a İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun raporu ve mahkeme heyetinin gözlemleri sonucu adlı kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı getirdi.

Ayrıca Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal sanıkların tahliye taleplerinin cuma günü görüşüleceğini açıkladı. Bugün 28 Şubat iddianamesinden 66 sayfa okundu. Yarın iddianamenin okunmasına kaldığı yerden devam edilecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER