ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:52

Güzellik uzmanlarının lazer hukuku zaferi


Samsun Umum Bayan Kuaförleri Odası Başkanı Savaş Kiraz, vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesine yarayan lazer cihazının güzel uzmanlarınca kullanılmasını yasaklayan Danıştay kararı mahkeme kararı ile bozuldu.

Samsun Umum Bayan Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz yaptığı açıklamada, vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesine yarayan lazer cihazının 2008 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından verilen yetki ile güzellik uzmanlarınca kullanılmaya başlandığını söyledi. Aynı yıl bazı doktorların lazer cihazının medikal alet olması nedeniyle Danıştay’a başvurduğunu söyleyen Kiraz, "Danıştay, doktorlar tarafından yapılan başvuruyu inceleyerek, güzellik uzmanlarına verilen lazer cihazı kullanma yetkisini durdurdu. Daha sonraki süreçte Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerin oda başkanları ile ortak akıl toplantıları yaparak uygulamanın iptali için dava açtık. 4 yıldır bu işin peşindeydik. 2012 yılının Aralık ayında mahkeme uygulamanın iptali hakkında karar vererek lazer cihazlarının güzellik uzmanlarınca kullanılmasına onay verdi." dedi.

GÜZELLİK UZMANLARININ BELGE ALMASI GEREKİYOR
Lazer cihazını kullanacak güzellik uzmanlarının aynı zamanda başka bir belge alması gerektiğini söyleyen Kiraz, “Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan yönetmelikte lazer cihazı kullanacak güzellik uzmanlarının ayrı olarak başka bir belge almaları gerektiği ifade ediliyor. Oda olarak yönetmelik çerçevesinde bir kurs açıp gerekli belgeleri vereceğiz." diye konuştu.

ERKEKLERDE İSTENMEYEN TÜYLERE SAVAŞ AÇTI
Öte yandan, istenmeyen tüylere karşı erkeklerinde son dönemde savaş açtığını söyleyen Samsun Umum Bayan Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz şunları kaydetti: "Lazerle yakılan istenmeyen tüylerin olduğu bölgede bir daha kıl çıkmıyor. İstenmeyen tüyler konusunda kadınlar hassas ancak erkeklerde son dönemde bu konuya ilgi göstermeye başladı. Diğer taraftan geçmişte lazerle tüm vücutta var olan tüyler 6 bin liraya alınıyorsa, bugün güzellik uzmanlarınca bin lira gibi düşük bir maliyetle alınıyor. Bu nedenle mahkemenin verdiği iptal kararı yerinde bir karardır."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER