ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:12

Güzel sanatlar liselerine başvurular pazartesi başlıyor


Güzel sanatlar ve spor liselerine başvurular, 17 Haziran Pazartesi başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, AA muhabirine, 8. sınıfı bitiren ve gelecek eğitim-öğretim yılında güzel sanatlar ve spor liselerine devam etmek isteyen öğrencilerin, öğrenim belgesi ve dilekçeyle, yetenek sınavına girmek istedikleri alanın bulunduğu herhangi bir güzel sanatlar ve spor lisesi müdürlüğüne başvurabileceklerini söyledi.
Başvuruların 17 Haziran-19 Temmuz arasında doğrudan veya postayla yapılabileceğini belirten Türk, öğrencilerin iki liseye birden başvuramayacağına, ya güzel sanatlar ya spor lisesini tercih edebileceğine işaret etti.

Güzel sanatlar ve spor liselerine yaklaşık 8 bin kontenjan ayrıldığını bildiren Türk, alana göre sınava girecek öğrencilerin listelerinin, 22-26 Temmuz'da okullarda veya okulların internet sayfasında ilan edileceğini anlattı.

Öğrenci seçiminin 29 Temmuz-2 Ağustos'ta yapılacağını dile getiren Türk, "Güzel sanatlara ve spora yeteneği olan, bu anlamda potansiyeli en yüksek çocuklarımızı bu okullara kazandırmak istiyoruz. Asıl ve yedek listeler 2 Ağustos'ta ilan edilecek. Öğrencilerimizin kesin kayıtları ise 5-16 Ağustos'ta yapılacak" diye konuştu.

Kesin kayıtlar sonucunda açık kontenjan kalması durumunda, yedek listedekilerin puan sırasına göre belirlenerek, 19 Ağustos'ta ilan edileceğini bildiren Türk, şunları kaydetti:

"Yedek listeden kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları, 20-23 Ağustos'ta yapılacak. Buna rağmen 23 Ağustos mesai saati sonunda açık kontenjanı kalan okullar, yedek listeden öğrenci kayıtlarına 26-29 Ağustos'ta devam edecek. Kayıtlar sonucunda da açık kontenjanı bulunan ancak yedek listesi olmayan veya yedek listesinde yeterli sayıda öğrencisi bulunmayan okullar, 2-6 Eylül'de valilikçe belirlenecek takvim çerçevesinde aynı usulle sınav yaparak öğrenci alacak."
-"Karnesinde zayıfı olan öğrencilerimiz ümitsizliğe kapılmasın"
Öğrencilerin yarın karne alacakların anımsatan Türk, zayıfı bulunan öğrencilerin morallerini bozmamalarını isteyerek, "Zayıf dersi olan öğrenciler için ortalama yükseltme sınavları var. Bunun içinde süreç önümüzdeki haftadan itibaren başlayacak. Öğrencilerimiz zayıflarını telafi edebilme imkanına sahip olacak. Onun için ümitsizliğe kapılmasınlar. Ailelerden de ricam, çocuklarını kırık not dolayısıyla üzmemeleri onlara her zaman sevgilerini hissettirmeleri" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER