ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 09:55

Güvercinlerin itlafına kuş besleyenler destek verdi


Almanya'nın Düsseldorf şehrinde belediye, bir sokağı kirleten güvercinlerin itlaf edilmesini önerdi. On yıl önce Mannheim’da yapılan benzer bir uygulamayı örnek alan belediye yönetimi, bu şekilde sokağın temiz kalacağını düşünüyor. Teklife hayvan koruma dernekleri tarafından anında tepki geldi. Posta güvercini besleyenler ise doğadaki kuşların hastalık yaydığını öne sürerek bu teklife destek verdi.

Hobi olarak kuş besleyenler, kendi güvercinlerinin bu hayvanlar nedeniyle hastalık kaptığını, bu yüzden pahalı aşılar yapmak zorunda kaldıklarını savundu.

Hayvan Koruma Derneği Başkanı Monika Piasetzky bu tür bir uygulamanın hayvanları koruma kurallarına aykırı olduğunu hatırlatarak bunun yerine güvercin yuvalarının kontrol altına alarak sokakların temiz kalması teklifinde bulundu.

Bu stratejiye göre güvercinlere vatandaşın az olduğu alanlarda yem veriliyor ve buralarda kalmaları sağlanıyor. Gerçek yumurtaların yerine sahte yumurtaların konması da güvercinlerin sayısını azaltmak için ayrı bir yöntem. Yine tren istasyonları altında güvercinlerin kendilerine yuva yapılabileceği yerlerin kaptılması da faydalı bir yöntem olarak görülüyor..

Alman Hayvanları Koruma Birliği Basın Müşaviri Marius Tünte de güvercinlerin öldürülmelerine kat’i şekilde karşı olduklarını dile getirdi. Çözüm yolu olarak güvercinlere özel yuvalar yapılmasını gösteren müşavir, bu yuvaların 10 ila 20 metre yükseklikte olması gerektiğini dile getirdi. Tünte, güvercinlerle ilgili olarak şehir yönetimlerinin özel bir daire kurup buralarda vatandaşlara destek vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER