ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 16:49

Güvenlik kamerası taktırmayana ceza


Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde valilik kararına uymayarak işyerlerine güvenlik kamerası sistemi kurdurtmadığı gerekçesiyle 3 işyeri sahibine 182'şer lira para cezası kesildi.

    Valilik, Eskişehir'de geçtiğimiz aylarda yeni bir uygulama başlatmıştı. Buna göre, il ve ilçelerde faaliyet gösteren, halkın yoğun olarak bulunduğu iş yerleri, otogarlar, tren/tramvay durakları, akaryakıt istasyonları, dinlenme tesisleri, hastaneler, alış veriş merkezleri, bankalar, iş hanları, büyük marketler, kuyumcular, döviz büroları, oteller, araç kiralama şirketleri, oto galerileri, sanayi siteleri, internet kafeler, büyük ağıl ve ahırlar, baz istasyonları ve gerekli görülen diğer iş yerleri ile 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun hükümlerine göre Valilikten özel güvenlik izni alan kurum ve kuruluşlar güvenlik kamerası takacak. Kendilerine tebliğ yapılan işyerleri ve kuruluşların, yüksek çözünürlüklü güvenlik kameralarını 1 ay içinde taktırmaları kararlaştırıldı. Hazırlanan program ile ilgili genelge de yayımlandı. Buna göre de işyerlerine güvenlik kamerası taktırmayanların para cezası kesileceği belirtildi.

    Yürürlüğe giren bu genelgenin ardından jandarma özellikle ilçelerde ve kırsal kesimlerde güvenlik kamerası denetimlerini artırdı. Jandarma, bu bağlamda Sivrihisar ilçesinde işyerlerine yönelik güvenlik kamerası denetimi yaptı. Denetimlerde, bir fabrika, bir lokanta ile bir tavuk çiftliğinde söz konusu genelgeye rağmen güvenlik kamerası sistemi takılmadığını tespit etti. Jandarma bunun üzerine fabrika sahibi Ö.B.'ye 182, çiftlik sahibi M.A.'ya 182 ve lokanta sahibi N.G.'ye de 182 lira para cezası kesti. Jandarma, para cezalarının valilik genelgesine rağmen söz konusu işyerlerine bir ay içerisinde güvenlik kamerası kurulmayarak genelgeye aykırı davrandığı gerekçesiyle kesildiğini bildirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER