ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 11:56

Güvenlik güçlerine hakaret davası


Tortum ilçesinde hidroelektrik santrali (HES) çalışmalarını protesto sırasında askerlere hakaret ettiği iddiasıyla hakkında 6 aydan 9 yıla kadar hapis cezası istenen Leyla Yalçınkaya'nın yargılanmasına devam edildi.
Tortum Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada tutuksuz sanık Yalçınkaya'nın avukatları Ercüment Şenol ve Eşber Yağmurdereli hazır bulundu.
Duruşmada, hakim Levent Varol, mahkemeye yeni atandığını ve bu nedenle dosyaya hakim olmadığını ifade ederek, dosyayı incelemek üzere duruşmayı erteledi.
Adliye çıkışında basın açıklaması yapan avukat Yağmurdereli, davayı yıllardır takip ettiklerini ve yeni bir gelişme yaşandığını ifade ederek, "Daha önce ısrarla belirttiğimiz gibi şirket yetkililerinin dava edilmesini talep etmiştik. Tortum Cumhuriyet Başsavcılığı da suç duyurusunu kabul ederek, şirket yöneticileri hakkında soruşturma başlattı. Bu şekilde çevreyi kirleten şirketin yetkilileri hakkında Tortum Asliye Ceza Mahkemesinde çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle dava açılacak" dedi.
Davanın gerçek sahiplerinin HES'ten zarar gören insanlar olduğunu belirten Yağmurdereli, "Otlatmak için mera alanları kalmayan, dozerlerin mera alanlarındaki tahribatı sonucu hayatları olumsuz etkilenen bu insanların, bu olayın suçlusu olarak halen yargılanmalarına devam edilmektedir. Esas suçlular hakkında açılacak davanın takipçisi olacağız" diye konuştu.
Avukat Şenol da HES barajlarından dolayı yaklaşık 200 insanın asliye ceza mahkemelerinde yargılandıklarını kaydederek, "Leyla ismi burada ön plana çıktığı için sanki sadece Leyla yargılanıyormuş gibi bir durum söz konusu. Buradaki sorunun özü, köylülerin bağına, bahçesine sahip çıkmasıdır, çevreye daha duyarlı hale gelmesidir" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER