ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 15:18

Güvenli sürüş tekniği gösterileri nefes kesti

Güvenli sürüş tekniği gösterileri nefes kesti


Mersin'de Polis Meslek Eğitim Merkezi'nde (POMEM) gerçekleştirilen güvenli sürüş teknikleri gösterileri büyük ilgi görüyor. Usta öğreticiler tarafından verilen kurslarda gerçekleştirilen gösterilen nefesleri kesiyor. Kaygan ve kuru zeminde gerçekleştirilen uygulamalar sırasında ters dönen otomobiller yürekleri ağızlara getiriyor. Kursiyerlere kayan araçlarına nasıl hakim olacakları da uygulama ile gösteriliyor.

Mersin POMEM Müdürü Çetin Çelik merkezlerinde 12 dönüm üzerine kurulu ileri ve güvenli sürüş pistlerinin bulunduğunu belirtti. 10 Haziran'da birinci kurslarını tamamladıklarını ifade eden Çelik, "Şu anda ise Adana ilinden 5, Mersin'den 6 olmak üzere Osmaniye ve Genel Merkezimizden 15 personele 4 eğitmen hoca tarafından güvenli sürüş eğitimi verildiğini kaydetti. 5 günlük temel eğitimde sürücülerin araç kullanma hakimiyeti sağlayıcı frenli ve frensiz kaçış sistemleri hakkında bilgi aldığını anlatan Çelik, "ABS'li ABS'siz araç uygulaması ve ıslak zeminde folyo uygulaması kaygan zeminde yapılıyor." dedi.

Uygulama hatalarının azaltıldığı ve kazaları azaltmaya yönelik bir kurs verdiklerini anlatan Çelik, "Trafik kazalarının yüzde 80'i insan hatalarından kaynaklanıyor. Bu hataları azaltmak için okulumuzda ileri ve güvenlik sürüş eğitimi veriliyor. Ancak biz önce Emniyetten başladık. Kurslarımız bölgesel bazda devam edecektir. İleride siviller için de kazaları azaltmaya yönelik eğitimler verilecektir."

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim Araştırma Daire Başkanlığı'nda görevli eğitmen İsmail Kısa ise kaygan zeminlerde sürücülerin genelde ilk olarak panik frenine bastığına dikkat çekti. Bunun sonucunda sürücülerin araçları ile değişik pozisyonlara girdiğine işaret eden Kısa, "Biz verdiğimiz eğitimde böyle bir durumda fren yapmalarını engelliyoruz. Frensiz kaçma hareketleri yaptırmayı gösteriyoruz. Kaygan ve anti kaygan bir zeminde fren yaptığınız zaman ağırlığına göre aracın aldığı pozisyonlar farklı olur." diye konuştu.

Uygulamalar sırasında ABS'li ve ABS'siz fren arasındaki çalışma sistemini de anlattıklarını ifade eden Kısa, şöyle devam etti: "ABS'li araçta fren yaptığınız zaman araç kendi bulunduğu şeridini terketmeden seyretmekte. ABS'siz frende ise aracımız bütün frenleri kilitlediği için aracımız kaymakta. Burda sürücünün yapması gereken fren kullanmamak. Burada aracı kilitletmeden hafif hafif frene basarak kendini kurtarabilir."

Kısa, kurs sonunda sürücülerin daha önceki alışkanlıklarını terkettiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER