ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 16:39

Güven: Dünya çocukları barışın kurucuları olacak


Diyarbakır Kültür Şöleni için şehre gelen çocuklar, Emniyet Müdürü Recep Güven’i ziyaret etti. Güven, kendisine bir buket çiçekle gelen 4 öğrenciyi makam odasının kapısında karşıladı. Güven, çocukların sevginin ve barışın kurucuları olacağını söyledi.

    Dünyanın 140 ülkesinden 11. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali için Türkiye'ye gelen öğrenciler, Diyarbakır'da akşam yapılacak şölen öncesi mülki ve idari amirleri ziyaret etti. 60 kişilik öğrenci grubundan Kazakistanlı Ulpan Rakhmetuva, Arnavutluklu Arta Nano, Azerbaycanlı Ayhan Halili ile Mozambikli Milton Chirrute, Nehir Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü İbrahim Köklükaya ile birlikte Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’i ziyaret etti. Türkiye’ye ilk kez geldiklerini belirten öğrenciler, Mersin’den başladıkları şölen turunu Diyarbakır’a noktaladıklarını dile getirdi. Şölen boyunca çok değerli insanlarla tanıştıklarını anlatan öğrenciler, farklı ülkelerden gelen öğrencilerle aynı dili konuştuklarını ve arkadaş olduklarını dile getirdi.

    Arnavutluk'tan gelen Arta Nano, ‘Severek Ayrılalım’ isimli şarkıyı Güven için seslendirdi. Emniyet Müdürü Güven’in gözleri doldu. Azerbaycanlı Ayhan Halili ise arkadaşının şarkısıyla oluşan hüznü ‘Diyarbakır yoluna’ isimli hareketli türküyle dağıttı.

    Çocuklarla uzun süre sohbet eden Güven, kendisinin Üsküplü olduğunu dile getirdi. Güven, “Sizler sevginin ve barışın kurucuları olacaksınız.” dedi. Öğrenciler de şölenin bu amaçla yapıldığını ve sloganın da ‘Evrensel Barışa Doğru’ olduğunu hatırladı. CİHANKAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER