ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 13:34

Gürsel Tekin taburcu oldu


Beşiktaş'taki 1 Mayıs olaylarında gazdan etkilenerek hastaneye kaldırılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, taburcu oldu.

Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de tedavi edildikten sonra taburcu olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kendilerine yapılan müdahalenin çok yanlış olduğunu belirten Tekin, "Gidelim dolaşalım dedik, Tayyip bey de bize gaz sıktı. Bu manzaraları hep beraber yaşadık. İki gün önce tüm gazete ve televizyonlarda kimyasal silah kullanılabilir manşetleri vardı. Tayyip beyin Saddam'dan, Hüsnü Mübarek'ten ne farkı var ki soruyorum sizlere. Allah aşkına bir bakın Birleşmiş Milletlerin kararlarına. Savaş anında ambulanslara müdahale edilemez. Ambulansa gaz sıktılar bu nasıl insafsızlıktır." dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlara da seslendiği açıklamasında yaşananları Ankara'ya da taışyacaklarını belirterek, "Ey Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar sizlere sesleniyorum. Bunların arkasını bırakmayacağız. Her tarafta güvenlik kameraları var bir bakın onlara. Biz sadece ilçe binamıza yürümek istedik onlarda yürüyün dediler ve aradan üç dakika geçmeden hepimizin üzerinde gazlar. Bu otoriter faşizte destek verecek misiniz basın? Bunu sizler yarattınız. Evet bir canavar yarattınız ve bu canavarda bize gaz sıkarak barış dersi veriyor. Şiddetle kınıyorum ve bunun hesabını soracağız. Cuma günü Merkez Yürükme Kurulu'muz (MYK) var ve bunu orada uzun uzun konuşacağız." diye konuştu.

1 Mayıs olaylarında CHP Genel Başkanı Yardımcısı Gürsel Tekin ile beraber gazdan etkilen eski milletvekili Ercan Karakaş ise polisin gaddarca müdahale ettiğini ve demokrasinin olamayacağını söyledi. Karakaş, şöyle devam etti:

"Bize gaddarca müdahale ettiler ve böyle demokrasi olmaz. Üç - dört defa gazın içinde kaldık. Arkadaşlarımız söyledi sadece ilçe binamıza gitmek istedik ama buna rağmen gaddarca müdahale ettiler. Bilerek bunu yaptılar. Dünyanın her ülkesinde kutlanıyor ama böyle bir rezillik olmadı. Hükümet 1 Mayıs'ta hiç bir sendikacıyı ve ana muhalefet partisini düşman ilan edip müdahalede bulunamaz. Elbette bunun hesabı sorulacaktır."

Daha sonra Gürsel Tekin ve beraberindekiler Taksim Meydanı'na doğru yürümeye devam ettiler.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER